Ortaokul sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan tarih ünitelerindeki savaş konularının, öğrencilerin tarih algısı üzerindeki etkisi
The Effect of War-Related Subjects Taking Place on the History Units of Secondary School Social Sciences Course Books on the Students' Conceptualization of History
  1. Tez No: 491399
  2. Yazar: FİGEN ÖZSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDİN TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortaokul Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan Tarih ünitelerindeki savaş konularının, öğrencilerin Tarih algısı üzerindeki etkisini çeşitli değişkenler (okul, sınıf, cinsiyet, hanede yaşayan kişi sayısı, anne ve baba eğitim durumu, anne ve baba meslek, ailede bakıma muhtaç kişi varlığı, evde aile dışı yaşayan kişi durumu) açısından inceleyerek, anlamlı bir farklılık olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu; 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Burdur il merkezi Orta Okullarında (Hüsnü Bayer Orta Okulu, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Orta Okulu) öğrenim gören 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Bilgiler Dersi Tarih Ünitesine Yönelik Tutum ve Algı Ölçeği”ve“Sosyal Bilgiler Dersi Tarih Ünitelerinde Anlatılan Konulara Yönelik öğrencilerin Düşünceleri Ölçeği”ile toplanmıştır. Yapılan güvenirlik analizinde ölçeğin Cronbach alpha değerinin (α) .70 olduğu belirlenmiştir. Alt problemlere ilişkin t testi ve çoklu varyans analizi ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze to see whether there is any significant differences in the effect of war-related subjects taking place in the History units of Secondary School Social Sciences Course Books on the students' conceptualization of History regarding to various factors such as school, grade, gender, family size living in the same house, education of parents, the jobs of parents, existence of any persons in need of special care in the family and existence of any guests living with the family. The participants of the study are the 5th, 6th and 7th grade students in two secondary schools in Burdur city center (Hüsnü Bayer Secondary School and Yardım Sevenler Secondary School). The data were collected using“Personal Information Form”, developed by the researcher,“The scale of attitude to and perception of the History unit in Social Sciences Course Book”,“The scale of Student thoughts on the subjects taught in the History Unit of Social Sciences Courses”. The reliability tests revealed that the Cronbach aplha value of the scale is (α) .70. For the analysis of sub-problems, t-test and multiple-variance analysis, ANOVA were used.