Taxus baccata L. (Porsuk) bitkisinin oksitosik etkinliği
  1. Tez No: 49143
  2. Yazar: HÜLYA ERSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TEKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda Taxus baccata L. (porsuk) bitkisinin oksitosik etkinliği araştırıldı. Çalışmada bitkiden tartarik asitli ortamda su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilen distila kullanıldı. Deneyler izole sıçan, tavşan ve kö pek uterusunda gerçekleştirildi. Uterus preparatlannda asetilkolinle oluşan maksimal kasılmalar belirlendi. Sırasıyla 5; 6.9; 9.3 ve 12 g yapraktan elde edi len distilanın oluşturduğu kontraksiyonlar, asetilkolinle oluşan kasılmaya oranlandığında östrus dönemindeki sıçandan hazırlanan preparatlardan (her doz grubu için n=10) alınan sonuçlar ve standart hataları sırasıyla 29.6 ± 4.34; 44.8 ± 5.43; 65.4 ± 4.05 ve 81.9 ± 3.76 olarak bulundu. Kasılmalar doza bağlı olarak artmakta olup, sonuçlar istatistik bakımdan anlamlıdır. Distila östrus döngüsünün diğer dönemlerindeki (proöstrus, metaöstrus, diöstrus) ve gebe sıçandan hazırlanan izole uterus preparatlarında, ayrıca izole köpek ve tavşan uteruslarında da kasılmaya neden olmaktadır. Distila tavşan ve sıçandan hazırlanan izole bağırsak preparatlannda da kasılma oluşturmuştur. Bu durum kasıcı etkinin sadece uterus ile sınırlı olmadığım göstermektedir. Diğer45 taraftan, elde ettiğimiz sonuçlar literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında bit kinin asıl etkin maddesi olarak bilinen taksin'in oksitosik etkiden sorumlu olamayacağı anlaşılmaktadır. Elde ettiğimiz sonuçlar göstermektedir ki Taxus baccata L. (porsuk) ağacında oksitosik etkinlik vardır, bu etkinlik su buharı ile sürüklenebilen bir maddeden kaynaklanmaktadır. Bitkinin abortif etki yapması da bu oksitosik etkinlik ile ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the oxytocic activity of Taxus baccata L. (English yew) was investigated. The effect of the distillate obtained from yew clippings was investigated on isolated uterus preparations from rat, rabbit and dog. At the beginning of every experiment, the maximal contraction elicited by acetylcholine was recorded and then the rates of responses produced by distflate and acetylcholine were found. In the uterine preparations of rats in oestrus, these values and their standard errors for distillate from 5;6.9;9.3 and 12 g clippings were as follows respectively; 29.6 ± 4.34; 44.8 ± 5.43; 65.4 ±4.05 and 81.9 ± 3.76.