Lilium candidum L. bitkisinin soğanları üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic research on Lilium candidum L. bulbs
- Tez No: 49142
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Çok zengin bir floraya sahip olan ülkemizde, Lilium cinsi 6 tür ile temsil edilmektedir. Süs bitkisi olarak ihraç edilen, soğanlı, rizomlu ya da yumrulu bitkiler olan geofitler arasında gösterişli çiçekleriyle L. candidum L. de yer almaktadır.Çahşmalanmızm amacı; ihraç edilen bu bitkinin soğanlarında bulunan, ilaç hammaddesi olarak değerlendirilebilecek bileşiklerin araştırılmasıdır. Araştırmamızın ilk bölümünü teşkil eden bu çalışmada; bitkinin soğanlarından kromotografik yöntemlerle izole edilen üç maddeden fazla miktarda bulunanın İR, UV, EIMS, FD-MS ve lH-NMR spektrumlan alınarak yapı tayini yapılmış ve maddenin pirolidin türevi bir alkaloit olan Jatrofam olduğu tesbit edilmiştir.Daha az miktarda bulunan iki minör bileşiğin de sadece kütle spektrumlan alınmış ve molekül ağırlıkları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lilium genus is represented by 6 species in our country which has very rich uomXilium candidum L. which has fascinating flowers is one of the geophytes exportecLThe aim of this study is to investigate the potential components found in the exported bulbs of this plant from the view point of drug raw material. In the first part of our investigation, the structure of the major compound isolated from the bulbs of this plant has been determined by modern spectroscopic methods and it is identified as Jatropham that is a pyrrolidine derivative alkaloid.