Sosyoekonomik düzeyleri farklılık gösteren devlet ilkokullarında 4. sınıf ingilizce dersi programının uygulanabilirliğini etkileyen faktörlerin incelenmesi
A survey on classroom factors affecting the implementation success of 4th class english language curriculum in socioeconomically different primary state schools
  1. Tez No: 491431
  2. Yazar: DUYGU ÖZTEKİN KAŞKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÇELİKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türk Eğitim Sistemi'nde İngilizce Öğretim Programı oldukça önemli ve zorunlu bir programdır. İngilizce öğrenmenin önemi gün geçtikçe artmaktadır bu nedenle İngilizce Öğretim Programı üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu kararı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında İngilizce Öğretim Programını yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemeyle kademe olarak İngilizce öğretimi 2. sınıf düzeyinde başlatılmış, yöntem değşikliğine gidilerek İletişimsel Öğretim Yöntemi kullanılmaya başlanmış, dinleme ve konuşma becerileri daha çok vurgulanmış ve teknolojiye daha çok ihtiyaç duyulmuştur. Bu araştırmanın amacı yeni düzenlenen İngilizce Öğretim Programı'nın sosyoekonomik düzeyleri farklılık gösteren devlet ilkokullarında nasıl uygulandığını incelemek, uygulanabilirliğini belirlemek ve uygulanma başarısına etki eden faktörleri ortaya koymaktır. Bu nedenle, sosyoekonomik durumları farklılık gösteren 3 okuldan ilkokul 4. sınıf düzeyinde 24 öğrenci ve 6 ilkokul İngilizce öğretmeni katılımcı olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden gözlem ve görüşme teknikleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Çoklu durum çalışması ile birden fazla durum yani sosyoekonomik düzeyi farklı okullar incelenerek bu durumlara ait veriler ortaya çıkarılmıştır. Ulaşılan veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda sosyoekonomik düzeyleri yeterli ve kısmen yeterli olan okullarda yani araştırma yapılan okulların çoğunda yeni düzenlenen İngilizce Öğretim Programı'nın etkili bir şekilde uygulanabildiği ve sınıf içi faktörlerin bu duruma olumlu katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Sosyoekonomik düzeyi diğer 2 okula göre yetersiz olarak nitelendirilen okulda ise sınıf içi faktörlerin yetersizliği sebebi ile İngilizce Öğretim Programı'nın etkili bir şekilde uygulanamadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara dayanarak İngilizce Öğretim Programı'nın araştırmaya katılan okulların çoğunda etkili bir şekilde uygulanabildiği bununla birlikte sınıf içi faktörlerin yetersizliği sebebi ile programın uygulanmasında bütünsel başarıyı sağlayamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
English language learning programme is quite important and compulsory subject in Turkish education system. The importance of language learning is increasing day by day and for this reason extensive studies are carried out on English language programme. In consequence of these studies, English language learning programme is regulated with the decision of the national education ministry and education board. With this regulation, English language learning starts at the 2nd level of primary school, communicative language learning method is used, listening and speaking skills are focused, technolgy is needed more. The aim of this study is to research the implementation of new English language learning programme in socioeconomically different schools, to decide its practicality and to state the factors affecting implementation in classrooms. In accordance with this aim, students in the 4th level of primary school and their English teachers are sampled in three socioeconomically different schools. The data set is obtained by the way of qualitative method and its interview and observation techniques. With multiple case studies, cases more than one in other words socioeconomically different schools are examined and the related data set is found out. The data set is analysed with the content analysis technique. In consequences of these analysis, it is revealed that the new English language learning programme is implemented efficiently in socioeconomically good and average schools in other words in most schools. Also, the factors in classroom positively affect this situation. The new English language teaching programme can not be implemented effectively in socioeconomically inadequate schools due to inadequate classroom factors. On the basis of these results, it is revealed that English language learning programme is implemented effectively in most schools however; the whole success can not be obtained due to inadequate clasroom factors.