Girişimcilik algısının ve kişilik özelliklerinin farklı disiplinler açısından irdelenmesi bir devlet üniversitesi örneği
Investigation of the entrepreneurship perception and personality characteristics from different disciplines: A case of a public university
- Tez No: 491432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüzde girişimcilik giderek yükselmekte ve ülkelerin gelişmelerinde son derece önemli bir rol oynamaktadır. Bir yandan girişimciliğin ülke ekonomisine kattığı farklı ve inovatif değerler bir yanda da işgücünün tam istihdamına yönelik etkileri söz konusudur. Bu nedenle ülkeler konu ile ilgili çeşitli kurumsal ve hukuki faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Her kuşaktan girişimciliğe rastlanmakla birlikte, girişimciliğin genç kuşağa özgü olduğu konusunda yaygın bir algı vardır. Bu çalışma, bu algıdan hareket ederek, bir yandan bu algının doğruluğunu araştırmak bir yandan da genç kuşak arasında girişimcilikle ilgili düşünceleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Böylece, farklı üniversiteler için yapılmış olan, girişimcilik ve gençlik ilişkisi üzerine çalışmalara katkı sunulması da planlanmaktadır. Bu motivasyondan hareket ederek, bir devlet üniversitesi öğrencileri arasında anket yöntemi kullanılarak bir çalışma gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaç çerçevesinde, fen bilimlerinde ve sosyal bilimlerden birer disiplin seçilmiş ve anket Mimarlık ile İktisat bölümü birinci ve dördüncü sınıf öğrencileri arasında yapılmıştır. Öncelikle girişimci olmak isteyip istemediklerinden hareket edilerek, farklı cinsiyet, farklı aile yapıları, farklı gelir düzeyleri gibi faktörler çerçevesinden sorulan sorulara alınan cevaplar toplanmış ve SPSS programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Söz konusu girişimci adayların hangi alanlara / sektörlere ağırlık vermek istedikleri de hem girişimci açısından hem de ülke ekonomisinin geneli açısından önemli sonuçlar ortaya çıkaracağından bu konu üzerinde de ayrıca durulmuştur. Çalışmanın genişletilmesi ve iki ana bilim alanı dışındaki bölümlerin katılımıyla anketin tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's highly global and competitive environment, entrepreneurship plays an extremely important role in the development of countries. It makes a vital contribution to the innovativeness and economy of the countries. On the other hand it also effects the workforce of the country. For these reasons, countries are involved in this subject with various institutional and legal activities. In the literature there is a widespread perception that entrepreneurship is unique to younger generations. Based upon the literature, this study aims to investigate the validity of this perception by getting the entrepreneurial considerations of the younger generation. Moving from this motivation, a study is carried out among the students of a public university by using questionnaire method. The survey was conducted in the freshman and senior students of Architecture and Economics Departments in a Public University in order to compare the entrepreneurship considerations of the students from different disciplines including science and social science disciplines. In the first part of the questionnaire, demographic questions were asked to the students such as gender, family structure, and income levels. Beside that the students were asked if they want to be an entrepreneur or not. The results of the questionnaire were evaluated with help of SPSS 21. (The areas the entrepreneur candidates want to focus were also emphasized, both in terms of entrepreneurship and in the broader sense in terms of the country's economy. For future research it could be suggested to conduct the survey in different departments and in different universities.