Ahmed Kâmil'in (Selim Nüzhet Gerçek) Canvermezler Tekkesi isimli romanı (İnceleme-metin)
The novel of Canvermezler Tekkesi by Ahmed Kâmil (Selim Nüzhet Gerçek) (nalysis- text)
  1. Tez No: 491442
  2. Yazar: SÜMEYYE TURAL ÇİVİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türk edebiyatı farklı dönemlerde farklı milletlerin edebiyatlarıyla etkileşim içine girmiş, bu edebiyatları etkilediği gibi aynı zamanda da onlardan etkilenmiştir. Bu etkilenmenin bir sonucu olarak da adapte, bir diğer ismiyle uyarlama eserler ortaya çıkmıştır. Adapte eserler, Türk edebiyatının her döneminde önemli bir yer tutmuştur. Daha çok yaptığı bibliyografya çalışmalarıyla bilinen, ilk derleme müdürümüz olan Selim Nüzhet Gerçek'in de Fransız yazar Claude Farrère'den adapte ettiği Canvermezler Tekkesi isimli bir eseri vardır. Selim Nüzhet'in Ahmed Kâmil müstearıyla neşrettiği bu roman 1921 yılında İleri gazetesinde tefrika edilmeye başlanmış, 1922 yılında ise kitap olarak basılmıştır. Yaptığımız bu çalışmayla Selim Nüzhet Gerçek'in pek bilinmeyen bu eserini eski harflerden yeni harflere aktardık. Bu çalışmamızla Türk edebiyatının unutulmuş bu değerli eserini gün yüzüne çıkarmayı amaçladık. Eski harflerden yeni harflere aktardığımız metin hakkında yaptığımız incelemeyle de eserin değerini ortaya çıkarmayı amaçladık. Çalışmamızın 'Giriş' bölümünde 'Selim Nüzhet Gerçek'in Hayatı ve Eserleri' başlığı adı altında Selim Nüzhet'in aile, çalışma ve eğitim hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu bölümde eserlerinin içeriğine de kısaca değinilmiştir. Bu bölümden sonra ise çalışmamızın ana bölümlerinden birini oluşturan Canvermezler Tekkesi romanının incelemesi ve bu incelemeden elde edilen sonuçlar yer almaktatır. Tezimizin son bölümünde çalışmamızın ana bölümlerinden bir diğerini oluşturan Canvermezler Tekkesi romanının Latin harflerine aktarılmış hali yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turkish litareture had interaction with different societys' litaratures, during different periods. The interaction was mutual; it not only affected these literatures but also affected by them. As a result of these interaction, adepted works come into existence. These adapted works had an importent place in each period of Turkish literature. The first collected works maneger Selim Nüzhet Gerçek, who is well known with his bibliography works, has a piece called Canvermezler Tekkesi adapted from the work of French writer Claude Farrère. This novel released by Selim Nüzhet under his penname Ahmed Kâmil and was run chapter in the newspaper called İleri during 1921 and published as a book in 1922. With this study, we transferred the less-known novel from old letters to modern ones. We aimed to reveal the value of it. In the introduction part of our research there is information abaout the family, career and aducation life of Selim Nüzhet under the title of ''Life and Works of Selim Nüzhet''. Furthermore, we mentioned about his works briefly in this part. After this part, the examination of Canvermezler Tekkesi and the results of this examination takes part. In the latest part of thesis, Canvermezler Tekkesi takes part in Latin characters.