Kindi felsefesinde dinin konumu ve işlevi
The position and function of religion in Kindi's philosophy
  1. Tez No: 905663
  2. Yazar: AHMED MOHAMMED KAMAL KAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kindī'nin felsefesinde dinin konumu, onun metafizik ve epistemolojik çerçevelerle iç içe geçmiş bir yapıda ele alınmasıyla belirginleşir. Kindī, din ve felsefenin birbirinden ayrılmaz olduğunu savunur ve İslam düşüncesinde rasyonel ve vahiy kaynaklı bilgiler arasında bir köprü kurar. Bu çalışma, Kindī'nin Allah'ın varlığını ve sıfatlarını nasıl açıkladığını, özellikle de yaratılış, ezeliyet ve kudret gibi konulara nasıl yaklaştığını incelemektedir. Kindī, felsefi argümanları kullanarak dini inançları desteklemeye çalışmış ve bu süreçte İslam felsefesinin erken dönemlerine özgü bir metodoloji geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In Kindī 's philosophy, the position of religion is characterized by its integration within metaphysical and epistemological frameworks. Kindī advocates the inseparability of religion and philosophy, bridging rational and revelation-based knowledge within Islamic thought. This study explores how Kindī articulates the existence and attributes of God, particularly addressing creation, eternity, and omnipotence. Kindī employs philosophical arguments to support religious beliefs, developing a methodology distinctive to the early stages of Islamic philosophy.