Evli bireylerin umutsuzluk ve depresyon düzeylerinin sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the hopelessness and the depression levels of the married individuals according to sociodemographic variables
- Tez No: 491469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELÇİN ELÇİ HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada evli bireylerin umutsuzluk ve depresyon düzeyleri sosyodemografik değişkenlere göre araştırılmıştır. Çalışmaya İstanbul, Bakırköy'de yaşayan random olarak 60'ı erkek 60'ı kadın olmak üzere toplam 120 evli birey katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Beck Depresyon ölçeği”,“Beck Umutsuzlık ölçeği”ve“Sosyodemografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS V23 programı ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğunu incelemek için Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Normal dağılıma uymayan Beck depresyon ve Beck Umutsuzluk Ölçeği puanlarının sosyodemografik özelliklere göre karşılaştırılması Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile incelenmiş ve depresyondan alınan puanlarla umutsuzluk puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar, evli bireylerde depresyon ve umutsuzluk arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Evli bireylerde depresyona göre farklılık gösteren sosyodemografik değişkenler babanın hayatta olmaması ve ailede ruhsal rahatsızlık yaşayan bir kişinin bulunması olarak belirlenmiştir. Umutsuzluk ile farklılık bulunan sosyodemografik değişkenler ise cinsiyet, ailede ruhsal rahatsızlık yaşayan bir kişi varlığı ve ev sahibi olma durumu şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hopelessness and the depression levels of the married individuals have been researched according to the sociodemographic variables. The research has been conducted with randomly selected 120 married people which involved 60 men and 60 women who live in Bakırkoy, Istanbul.“Beck Depression Scale”,“Beck Hopelessness Scale”and“Sociodemographic Data Form”were used as data collection tools. Analysis of the collected data was done with the IBM SPSS V23 program. Normal distribution relevance of the data was investigated with Kolmogorov Smirnov test. The comparison of socio-demographic characteristics of nonparametric Beck depression and Beck Hopelessness Scale scores were examined via Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. Correlation analysis was performed to determine the relationship between depression scores and hopelessness scores. The results of the survey showed that there is a positive relationship between the depression and the hopelessness in the married people. Sociodemographic variables affecting depression in married individuals have been found as the father who is not alive and the presence of a person experiencing mental illness in family. The socio-demographic variables that have an effect on hopelessness are the sex, the presence of a person experiencing mental illness in family and the status of owning a house.