Estetik operasyon geçirmiş bireylerde beden algısı ve sosyal kaygı arasındaki ilişki
The relation between perception of the body and social anxiety in individuals that have aesthetic surgery
  1. Tez No: 491471
  2. Yazar: BAĞLAN KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çağın getirilerinden biri olan ideal vücut formu ve güzelliğin insanlar üzerinde yeni beden algıları yaratarak, bireyin zihninde beden algısıyla karşılaştırılarak belli bir sonuca ulaşılmaktadır. Bireyin beden algısının nasıl oluştuğunu ve onu nelerin şekillendirdiğini, kaygı ve sosyal kaygının kavramlarının ne oldukları, özellikleri ve çeşitli yaklaşımlarla nasıl tanımlandıkları açıklanmakta, bununla birlikte ilgili çalışmaları da ele alınmaktadır. Beden algılarının sosyal kaygıyla olan ilişkisinin bağlantıları, bireyi nasıl etkilediğini ve hangi durumların içinde bıraktığı gözlemlenirken, sosyal kaygı kavramının da içeriği ve kapsamı anlatılmaktadır. Bireylerin beden algısı ve buna bağlı olarak yaşadıkları sosyal kaygının benzer gelişim süreçleri ve meydana geldikleri dönem sırasındaki belli etmenler ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma da ise, estetik cerrahideki gelişmelerin insan hayatında daha ulaşılabilir olması nedeniyle, bozuk beden algısından dolayı sosyal kaygı yaşayan bireylerin arasındaki ilişki incelenmektedir. Yapılan araştırmanın sonucunda vücut algısı ve sosyal görünüşün cinsiyetlere göre incelenmesi sonucunda kadınların ve erkeklerin vücut algıları ve sosyal görünüş kaygıları arasında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Rekonstrüksiyon operasyon geçiren bireylerde yükselen vücut algısının ise kaygı ve kaçınma skorlarını azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ideal body form and beauty, which is one of the the outcomes of the eras, has achieved a certain result by creating new body perceptions on humans and by comparing it with body perception in the indiviual's mind. It explains how the body perception of indiviual is formed and what shapes it, what the concepts of anxiety and social anxiety are, their characteristic and how they are defined by various approaches, and however, related studies are also discussed. While the connections of the relationship between body perception and social anxiety are observed how the individual influences and in what situations, the contect and scope of the concept of social anxiety are explained. The similar development processes of the individual's perception of the body and the social anxiety they live in, and certain factors in the period in which they occur, are at the forefront. In this study, the relationship between the individuals who have social anxiety due to the distorted body perception is examined because the developments in aesthetic surgery are more accesible in human life. As a result of the research that examines body senses and social appearances according to gender, it was determined that there was no significant difference between the body perception and social appearance anxiety of men and women. It has been determined that rising body perception decreases the anxiety and avoidance scores in individuals undergoing reconstruction surgery.