The effect of frequency on the comprehension of multi-word phrases in Turkish
Sıklığın Türkçedeki çoklu sözcük gruplarının anlaşılması üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 491490
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE MİNE NAKİPOĞLU DEMİRALP, DOÇ. DR. ALBERT ALİ SALAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıklığın çok sözcüklü ifadeler üzerindeki etkisi nispeten güncel bir araştırma alanıdır. Sıklık ve çoklu sözcük grupları arasındaki ilişki ve çoklu sözcük grupları sıklık etkilerinin varlığı, insan sözcük dağarcığının doğası üzerine devam eden tartışmalara ışık tutabilir. Kelimeler ve Kurallar yaklaşımı, insan zihninde kelime ve kuralların ayrı depolandığını savunurken Belirimci modeller maruz kalma sıklığının dilin temsilini şekillendirdiğini ve kelime ve kurallar arasında net bir ayrım yapılamayacağını öne sürer. Bu çalışmada, çoklu sözcük grubu sıklık etkileri, bir dizi 2 ve 3 sözcüklü ifadenin tepki süreleri ölçülerek incelenmiştir. Deney 1'de, aynı sıfatı paylaşan 15 çift Sıfat + Ad çiftini analiz ettik. Hem Deney 1'de elde edilen sonuçların bu isimlerin sıklığı ile ilgili olmadığını göstermek hem de çoklu kelime grubu sıklığı ve kelime sıklığı arasındaki ilişkiyi incelemek için Deney 2'de, Deney 1'deki isimlerin tepki sürelerini test ettik. Son olarak Deney 3'te üç farklı ifade türünü test ettik. Bu testlerin sonuçları çoklu kelime grubu etkilerinin, kelime grubu etkilerinden bağımsız olarak var olduğunu gösterdi. Bu araştırmanın sonuçları çoklu kelime grubu sıklığı etkilerinin varlığını gösteren kanıtlar sunuyor. Dahası elde edilen veri Belirimci modelleri destekliyor ve çoklu kelime grubu sıklığı etkisinin dil algısında bir işlemlenme avantajı sağladığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The effect of frequency on multi-word phrases is a comparatively recent area of inquiry. The interaction between multi-word phrases and frequency effects and the existence of multi-word frequency effects can shed light on the debates about the nature of human mental lexicon. Words and Rules approach to mental lexicon argues that words and rules are stored separately in the lexicon while Emergentist models argue that frequency of exposure shapes the representation of language and there is not a very clear-cut distinction between words and rules. In this study, we explored the effects of multiword frequency by testing reaction times to a number of different types of two-and-three word phrases. In Experiment 1, we analyzed the RT (reaction time) differences between 15 pairs of adjective + noun combinations sharing the same adjective. In Experiment 2, we analyzed the RT values for the nouns in Experiment 1 to see the relationship between collocation frequency and word frequency and to make sure that the RT differences in Experiment 1 was not due to single-word frequency. Finally, in Experiment 3, we tested three different types of collocations. The results of these experiments showed that multi-word frequency exists independent of single word frequency. The results of this study provide evidence that multiword frequency exists, and thus supports the previous studies in the field with data from Turkish. Moreover, the data support Emergentist models and show that multiword frequency may provide a processing advantage in language comprehension.