Reklamda kadın temsilinde cinsiyetçi yaklaşımlar ve femvertising kavramı
Sexist approach to representation of women in advertising and the concept of femvertising
- Tez No: 491502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL KOCABAY ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklam ve Stratejik Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Medya ve reklamlar, özellikle televizyon sayesinde geniş kitlelere ulaşıp, toplumsal hayatı etkilemektedir. Tüketim kültürünün en önemli alanı olan medya, kadın üzerinden toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yeniden üretip, kadının nesneleşmesini ve tüketim unsuru olmasını sağlamaktadır. Kadın ya zayıf ve yetersiz ya da cinsel bir obje olarak temsil edilmekte ve değersizleştirilmektedir. Femvertising akımıyla birlikte bu durum değişkenlik kazanmaya başlamıştır. Reklamlarda kadın temsili artık bir nesne olarak değil özne haliyle yapılmaya, kadınlar güçlü, özgür ve doğal halleriyle gösterilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, reklam görsellerini çözümlemek suretiyle medyada ve özellikle reklamlarda kadın bedeninin nasıl tüketime yönlendirildiği ve kadın üzerinden yapılan konumlandırmaların nasıl gerçekleştiği değerlendirilmiş ve femvertising kavramı açısından konuyu ele alıp, bu durumun tam tersi yönde geliştirdiği seyir tartışılmıştır. Tez çalışmasına uygun şekilde 2017 yılında yer alan Elidor'un“güç doğamızda var”ve Nike'nin“bizi böyle bilin”reklam filmleri göstergebilimsel olarak incelenmiştir. Ve femvertising reklamcılığıyla kadınlar üzerindeki kalıplaşmış toplumsal rol algılarının kırıldığı, kadınların pasif ya da cinsel obje gibi yapay gösterimlerinden uzak, başarılı, güçlü ve sahici görsellerle temsil edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Media and advertising especially on television thanks to reach a wider audience and affects social life. The media which is the most important area of consumer culture, consumption and reproduction of gender inequality and women all over the world to provide the woman's an element of itself. According to media and advertising woman are represented as weak and inadequate or sexual object. Femvertising trends, this situation has started to change. Woman's representation in advertisements now strong, independent and have begun to be shown in their natural state. İn this study, by analyzing the advertising images of the famale body in commercials directed to consumption are discussed in terms of the concept of the countrymen. On the thesis, Elidor's“it's our nature to power”and Nike's“just like us”commercials has been investigated as semiotic. And femvertising broken strereotypes on the perception of the social role of women and advertising, women as a sexual object away from the astificial representation of the passive, successful, powerful and authentic view.