Türkiye'de doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve yatırım ortamı iyileştirme çalışmalarının etkinliği
Foreign direct investment in Turkey and effectiveness of investment environment improvement activities
  1. Tez No: 491503
  2. Yazar: BEKİR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarihin ilk dönemlerinden itibaren uluslararası doğrudan yabancı yatırım (DYY) konseptinin var olduğu belirtilse de sanayileşme, otomasyon ve küreselleşmenin etkileri ve firmaların çok uluslu ve küresel hale gelmeleriyle ivme ve form değiştirmiştir. DYY sadece firma bazında değil özellikle gelişmekte olan ülkeler tarafından teknoloji transferi, istihdam oluşturması, ihracatı desteklemesi ve cari açığın finansmanı gibi ekonomik ve kalkınma odaklı bir perspektifle arzulanır hale gelmiş ve ülkeler daha fazla DYY çekebilmek için küresel bir rekabet içine girmiştir. Bu çalışma ile DYY'nin tanım ve çeşitleri, Dünya'da ve Türkiye'de ki tarihsel evrilişi ve firmaları DYY yapmaya iten neden ve teoriler üzerinde araştırma yapılmış ve bu çerçevede Türkiye'nin daha fazla doğrudan yabancı sermaye çekmek için yatırım ortamını düzenlemeye yönelik yapmış olduğu yapısal reformalar, oluşturduğu kurum ve kuruluşlar ve bunların etkinliği ile iş ve yatırım ortamı endekslerine olan yansımaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Foreign Direct Investment (FDI) has been existing as a concept since the very early times in history. Globalization and the emergence of global corporations along with the pace of industrialization, FDI also tremendously accelerated and changed forms. FDI, not only at the firm level but also at the country level, is desired due to the effects on technology transfer, employment, export increase and for the financing of current account deficit. Thus countries are in a competition to attract more and more FDI for the sustainable development of their economies. The scope of this thesis includes FDI theories and historical background of FDI both in Turkey and in the World, Turkey's economic and structural reforms to create a better Investment Environment and its reflection to Doing Business reports.