Sinop Türk Ocağının kuruluşu, gelişmesi ve faaliyetleri (1923-1931)
Establishment, development and activities of Sinop Turk Ocagi (1923-1931)
  1. Tez No: 491504
  2. Yazar: ERHAN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, Sinop Türk Ocağı'nın 1923-1931 yılları arasındaki faaliyetlerini ve Sinop'a katkısını incelemeye yoğunlaşmıştır. Bunun için genel olarak Türk Ocaklarının ortaya çıktığı dönemdeki siyasi ve sosyal olaylar incelenmiş ardından özelde Sinop ili tarihinden bahsedilmiştir. Kadim bir şehir olan Sinop'un tarihsel süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı görülmektedir. Türklerin Anadolu'ya gelmesiyle birlikte bir Türk şehri olan Sinop önemli bir Karadeniz limanı olagelmiştir. Çalışma bu anlamda üç bölümden oluşmuş ilk bölümde genel olarak Türk Ocaklarının kuruluşu, ikinci bölümde Sinop tarihi, üçüncü bölümde araştırmanın konusu olan Sinop Türk Ocaklarının 1923-1931 yılları arasındaki faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Bu döneme ait Sinop'a özel nedenlerden dolayı yeterli bir arşiv, resim ve belge'ye ulaşılamamış il özelinde Ocağın çıkardığı dergilerde de ilim ve edebiyat ağırlık olduğu görülmüştür. Elde edilen bilgi, belge ve röportajlar ışığında Sinop Türk Ocağının ilk dönemi aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the activities of“Sinop Türk Ocağı”establishment, development and activities (1923-1931). For this, the political and social events in the period in which the Turkish quarries emerged in general were examined and then the history of Sinop province was mentioned in particular. Sinop, an old city, seems to have hosted many civilizations in the historical process. With the Turks coming to Anatolia, Sinop, a Turkish city, has become an important Black Sea port. The study focuses on the activities of Sinop Türk Ocakların between 1923-1931, which is the subject of research in the third chapter, the history of Sinop in the second chapter, the establishment of Turkish Ocaklarının in general in the first section which is composed of four parts in this sense. Due to special reasons, Sinop has not been able to reach an adequate archive, picture and document in this period and it has been seen that magazines and literatures are weighted in magazines published by Ocağ. In the last part, the result obtained in general is examined.