Hititlerde tarihçilik ve tarih anlayışı
Historiography and perception of history in hittites
- Tez No: 491505
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Anadolu toprakları en eski çağlardan beri birçok medeniyete kucak açmıştır. Anadolu'yu özgün kılan, onun tarihini yazan medeniyetlerdir. Bu özgün medeniyetlerden birisi de Hititlere aittir.. MÖ. 2. Binyıl kavimlerinden biri olan Hititler, yaklaşık olarak 500 yıl boyunca Orta Anadolu' da varlığını sürdürmüştür. Hititler yazıyı en etkin kullanan uluslardan birisidir. Çünkü onlar geçmişlerini gelecek kuşaklara anlatmayı bir görev kabul etmişlerdir. Hititlerin tarih yazıcılığı becerilerine annallerinde, siyasi antlaşma metinlerinde, hatıratlarda, dua metinlerinde, hikâyelerinde, fermanlarında vb. rastlamak mümkündür. Tarihi metinlerinde canlı bir anlatım yeteneğine sahiptirler. Hititlerin sahip oldukları tarih bilinci, onları, diğer uluslardan üstün kılmaktadır. Tarih anlatım tasvirlerinde önemli etken dini sebepler olsa da, bu özellik hepsi için geçerli değildir. Hititler' in bu alışkanlıklarını ne zaman kazandıkları tam bilinmemektedir. Tarih yazıcılığının ilk örneği, Anitta Metni olarak kabul edilir. En önemli tarih yazıcısı ise, II. Murşili'dir. Sahip oldukları arşivleme alışkanlıkları onların, geçmişlerine ne kadar özen gösterdiklerinin açık bir kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
Anatolian territories have embraced many civilizations since the earliest times. Anatolia was made unique from civilizations, that wrote its history. One of these original civilizations belongs to the Hittites. Hittite, one of tribes at the 2nd millennium B.C., lasted about 500 years, in the central Anatolia. Hittites was one of the nations which used writing effectively. Because, they accepted as a mission, telling their past to future generations. It is possible to come across with Hittite's historiography skills in the their of annals, texts of political treaties, memoirs, prayer texts, stories, decrees, etc. They had a dynamic expression ability in their historical texts. Their historical awareness have made them superior to other nations. Although religious factors was an important factor in the description of history narrative, this feature did not apply to all. It is not known exactly when Hittites acquire these habits. The first example of the historiography is accepted as Anitta. Also, II. Murşili is the most important history writer. Their archiving habits are a clear proof how they cared their past.