Hitler dönemi Türkiye Almanya ilişkileri kapsamında Türk dış politikası
Turkish foreign policy within the context of Turkey-Germanyrelations in Hitler period
- Tez No: 491507
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN ŞAFAK POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye, I. Dünya Savaşı sırasında Almanya ile yakınlaşan ilişkilerini devam ettirmiştir. Ekonomik alanda dış ticaretin en yoğun yapılan ülke olarak Almanya'ya karşı Türk dış politikasında II. Dünya Savaşının neredeyse sonuna kadar Almanya'ya sert politikalar uygulanmaktan kaçınılmıştır. Bununla birlikte İngiltere ile olan ilişkilerin devamına özen gösterilmiş ve en sonunda taraf olarak Demokratik Batı tercih edilmiştir. Alman Nazi iktidarı döneminde Türkiye ile ilişkilerde tedbirli olunmuş ve Türkiye kendini güvence altına alacak paktlarda yer almıştır. Türkiye bulunduğu coğrafi konumun getirdiği hassas durumu gözeterek dış politika belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey had maintained her close relations with Germany during World War I. In Turkish foreign policy until almost the end of World War II, in the economic field, it had been abstained from implementing rigid policy against Germany which was the state that foreign trade sustained at the peak level. Nevertheless, it had been showed attention to the continuation of relations with UK and Democratic West had been selected as the side at the end. The relations with Turkey during Nazi Germany had been prudential and Turkey had been involved in pacts that provide the self-assurance. Turkey had determined the foreign policy targeting its sensitive situation derived from geographical position.