2002 sonrası Türkiye Cumhuriyeti - Rusya Federasyonu ilişkileri
After 2002 the Republic of Turkey - Russia relations
- Tez No: 491506
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye – Rusya ilişkilerinin tarihi bir derinliği vardır. Bu tarihsel süreç içerisinde ilişkilerin seyri Rusların sıcak denizlere inme ve boğazlara hâkim olma üzerine sergiledikleri bir siyasal davranış biçimine karşın Türklerin, Rusların bu politikalarına karşı çıkması, karşılıklı bir tehdit algılaması ve güven bunalımını ortaya çıkarmıştır. Son dönemde Rusların çok kutuplu dünya düzeni talebi, Arap Baharı sürecindeki gelişmeler, Suriye krizi ekseninde ortaya çıkan gelişmeler, enerji paylaşımları, Şanghay işbirliği örgütünün (ShanghaiCooperationOrganization) işlev kazanması ve 15 Temmuz darbe kalkışmasına karşı Rusya Federasyonunu yaklaşımı gibi birçok faktör ilişkilerin çok daha derinleşmesine zemin hazırlamıştır. Rusya'nın sınır komşumuz olması, jeopolitik ve jeostratejik bir noktada bölgesel ve küresel güç olması Türk - Rus ilişkilerinin seyri ve ilişkilerin ekonomik, politik açıdan ne denli iyi olması gerektiğini sonuçlarıyla beraber bu tezin kapsamında ele alınmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
TherelationshipsbetweenTurkeyandRussiahave a historicaldepth. Inthecourse of thishistoricalprocess, despitethepoliticalbehavior of theRussians on theaccessiontothewarmseasandthedomination of thestraits, TurkshaveopposedtotheseRussians' policies, thereforetheperception of mutualthreatandthecrisis of confidencehaveoccured. Manyfactors, such as therecentrequests of theRussiansforthemulti-polar worldarrengement, thedevelopments of theArab Spring process, thedevelopments in theaxis of theSyriancrisis, sharing of energy, thefunction of theShanghaiCooperationOrganization, andthe Russian Federation'sapproachtotheJuly 15 coupd'etat, haveenabledtoadvancetherelationships. ThefactthatTurkeyandRussiaareborderneighboursandRussia is a regionalandglobalpowergeopoliticallyandgeostrategically, Turkish-Russiansrelationshipsshould be goodeconomicallyandpoliticallyandtheresults of theserelationshipsarediscussedandevaluatedwithinthisthesis.