İzole perfüze tavşan böbreğinde Endotelin Konverting Enzim İnhibisyonu'nun değişik agonist cevaplarına etkisi
The Effect of endothelin converting enzyme inhibition on the several agonist responses in the isolated perfused rabbit kidney
- Tez No: 49158
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
-25- 6. ÖZET Damar endotelinde konverting enzim aracılığı ile big ET-1 den oluşan ET-1 bilinen en kuvvetli vazokonstriktör maddedir. Vasküler tonusun sağlanmasında önemli rolü olabileceği öne sürülen ET-1; noradrenalin, trombin, hipoksi, transmural basınç artışı ve mekanik gerilme gibi uyarılar ile endotel hücrelerinden salgılanmaktadır. Bu çalışma; renal vasküler yatakta angiotensin II, noradrenalin ve histamin'in ET-1 sentezine etkili olup olmadığı, şayet etkili ise bu agonistlerin cevabına ne şekilde katkıda bulunduğunu incelemek amacı ile planlanmıştır. Çalışmanın sonuçları gerek angiotensin II gerekse noradrenalin' in izole perfuze tavşan böbreğinde ET-1 sentezini aktive ettiğini ve sentezlenen ET-1 'in de bu agonistlerin presör etkilerine katkıda bulunduğunu düşündürmektedir. Ancak; histamin izole perfuze böbrekte ET-1 'in sentezini etkilememekte, hatta endotelin konverting enzim inhibitörü fosforamidon mevcudiyetinde histamin cevabı artmaktadır. Histamin ve fosforamidon arasındaki etkileşmeden kaynaklanabileceğini düşündüğümüz bu konunun aydınlatılması için daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
26 7. SUMMARY Endothelin-1, being the most potent vasoconstrictor substance is produced by converting enzyme from big Endothelin-1. Endothelin-1 is suggested to have a very important role in the maintenance of vascular tonus. Noradrenalin, thrombin, hypoxia, increased transmural pressure and mechanical tension release endothelin-1 from the vascular endothelium. The purpose of this study is to investigate the effects of angiotensin II, noradrenalin and histamin on endothelin-1 synthesis in the renal vascular bed ; and if it has any effect how it influences the effects of these agonists. The results of this study revealed that angiotensin II and noradrenalin cause an increase in endothelin-1 synthesis. Endothelin-1 released by these agonists potentiated the pressor effects of angiotensin II and noradrenalin. On the other hand, histamin did not cause such an increase in endothelin-1 synthesis in the isolated perfused renal vascular bed, since the vasopressor effect of histamin is found to be increased in the presence of endothelin converting enzyme inhibitor, phosphoramidon. This may be due to an interaction between histamin and phosphoramidon independent to the inhibition of endothelin converting enzyme.