Gebelikte sigara içen anne bebeklerinde abdominal aorta intima media kalınlığının ve serum asimetrik dimetilarjinin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of abdominal aort intima media thickness and serum asymmetric dimethylarginine level in babies whose mother smoked during pregnancy
  1. Tez No: 491651
  2. Yazar: HÜSEYİN SAMET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Gebelik süresince sigara kullanımının fetüs ve yenidoğan üzerinde çok sayıda olumsuz etkileri vardır. Bunlardan birisi de kardiyovasküler sistem üzerindeki olumsuz etkisidir. Serum asimetrik dimetil-arjinin (ADMA) düzeyindeki artış endotelyal disfonksiyon ile ilişkili iken aort intima media kalınlığındaki (aIMT) artış da radyolojik olarak preaterosklerotik bir bulgu olarak kabul edilmektedir. Biz gebelik süresince sigara içen annelerin bebeklerinde bu iki değerin kontrol grubuna göre değişimini değerlendirmeyi amaçladık. İntrauterin sigara etkisine maruz kalmış yenidoğanı bu iki parametreyi bir araya getirerek ilk defa biz değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın ve Doğum Hastalıkları Kliniği'nde doğum yapan gebelerden gebelik boyunca sigara içme öyküsü olan miadındaki gebelerin sağlıklı bebekleri vaka grubu olarak çalışmaya alındı. Gebelik süresince aktif ya da pasif sigara maruziyeti tariflemeyen gebelerin bebekleri de kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmaya 25 vaka ve 25 kontrol grubu hasta dahil edildi. Hastalardan doğum salonunda hemen doğumu takiben umblikal korddan kan numunesi alındı. Serum numuneleri sıvı kromatografi tandem kütle spektrometresi (LC-MS/MS) yöntemi ile analiz edildi, serum dimetil-arjinin düzeyleri belirlendi. Her hasta doğumu takiben birinci günde ekokardiyografik olarak değerlendirildi. Rutin ekokardiyografik ölçümler dışında her hastanın abdominal aIMT değeri, aort sistol ve diyastol sonu çapları ölçüldü. Bulgular: Vaka ve kontrol grubu arasında anne yaşları, bebeklerin cinsiyetleri, doğum tartıları, boy ve baş çevreleri, doğum haftaları ve doğum şekilleri arasında istatistiksel farklılık saptanmadı. Vaka grubunda serum ADMA düzeyi 0,459 ± 0,193 µmol/litre ve kontrol grubunda serum ADMA düzeyi 0,374 ± 0,127 µmol/litre olarak saptanmıştır. Vaka ve kontrol grupları arasında serum ADMA düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon (r:0,300, p=0.034) saptanmıştır. Vaka grubunda aIMT değeri 0,84 ± 0,26 mm ve kontrol grubunda aIMT değeri 0,63 ± 0,11 mm olarak bulunmuştur. Vaka grubunda aort sistol sonu çapı 9,31 ± 1,01 mm ve kontrol grubunda aort sistol sonu çapı 9,34 ± 0,94 mm olarak ölçülmüştür. Vaka grubunda aort diyastol sonu çapı 9,33 ± 1,12 mm ve kontrol grubunda aort diyastol sonu çapı 9,59 ± 1,04 mm olarak ölçülmüştür. Vaka ve kontrol grupları arasında aIMT değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyon (r:0,389, p=0,005) saptanmıştır. Ancak vaka ve kontrol grupları arasında aort sistol sonu çapı (p=0,986) ve aort diyastol sonu çapı (p=0,655) arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır. Diğer ekokardiyografik parametreler vaka ve kontrol grupları arasında farklılık göstermemiştir. aIMT değeri ile serum ADMA düzeyi arasında ise anlamlı pozitif korelasyon (r:0,356, p=0,011) saptanmıştır. Vaka ve kontrol grupları arasında serum SDMA düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki (p=0,168) saptanmamıştır. aIMT değeri ile ADMA düzeyi arasındaki korelasyon SDMA düzeyi ile saptanmamıştır (p=0,681). Sonuç: Gebelik süresince fetüsün sigara maruziyeti yenidoğanda artmış serum ADMA düzeyi ve artmış aIMT değeri ile sonuçlanmaktadır. Bu bulgular gebelikte devam eden sigara kullanımının fetal dönemden başlayarak endotelyal disfonksiyon ve preaterosklerotik vasküler değişikliklere neden olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Smoking during pregnancy has many negative effects on the fetus and newborn. One of these is the negative effect on the cardiovascular system.While the increase in serum asymmetric dimethylarginine (ADMA) is associated with endothelial dysfunction, the increase in aortic intima media thickness (aIMT) is also considered to be a radiologically preaterosclerotic finding. We aimed to evaluate the change of these two values according to the control group in the infants of smokers during pregnancy. We performed the first study that brought together these two parameters of the neonate exposed to intrauterine smoking. Materiel and Method: The study was carried out in the Konya Training and Research Hospital Women's and Obstetrics Clinic. Healthy babies of pregnant women with smoking history during pregnancy were taken into study group. Infants of mothers who did not define active or passive cigarette exposure during pregnancy were also identified as control group. Twenty-five case sand 25 control groups were included in the study. Blood samples were taken from the umbilical cord immediately after birth in the delivery room. Serum samples were analyzed by liquid chromatography tandem massspectrometry (LC-MS / MS) method, serum dimethyl-arginine levels were determined. Each patient was evaluated echocardiographically on the first day following birth. Except for routine echocardiographic measurements, abdominal aIMT value, aortic systole and diastole end diameter of each patient were measured. Results: There were no statistically significant differences between the cases and control groups in terms of maternal age, sex of the infants, birth weights, height and head circumference, week of birth and forms of birth. Serum ADMA levels were 0.459 ± 0.193 μmol / liter in the case group and serum ADMA levels were 0.374 ± 0.127 μmol / liter in the control group. There was a significant positive correlation (r: 0,300, p = 0.034) between the serum ADMA levels in the case and control groups. The aIMT value in the case group was 0.84 ± 0.26 mm and the aIMT value in the control group was 0.63 ± 0.11 mm. In the case group, the aortic end-systolic diameter was measured as 9,31 ± 1,01 mm and the aortic end-systolic diameter as 9,34 ± 0,94 mm in the control group. In the case group, the aortic end-diastolic diameter was measured as 9,33 ± 1,12 mm and the aortic end-diastolic diameter as 9,59 ± 1,04 mm in the control group. There was a significant positive correlation (r: 0.389, p = 0.005) between the aIMT values between the case and control groups. However, there was no statistically significant difference between the aortic end-systolic diameter (p = 0.986) and aortic end-diastolic diameter (p = 0.655) between the case and control groups. Other echocardiographic parameters did not differ between the case and control groups. A significant positive correlation (r: 0,356, p = 0,011) was found between aIMT value and serum ADMA level. There was no significant relationship between serum SDMA levels (p = 0.168) between the case and control groups. The correlation between aIMT value and ADMA level was not determined by SDMA level (p = 0.681). Conclusion: Fetal cigarette exposure during pregnancy results in increased serum ADMA levels and increased aIMT values in the newborn. These findings suggest that continuing cigarette use in pregnancy may result in endothelial dysfunction and preatherosclerotic vascular changes starting from the fetal period.