Serebral palsi tanılı hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin kullanımı
Use of complementary and alternative treatment methods in celebral palsy diagnosed diseases
  1. Tez No: 491652
  2. Yazar: FİGEN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: UZMAN FEYZA MEDİHA YILDIZ, DOÇ. DR. NİLÜFER ELDEŞ HACIFAZLIOĞLU, UZMAN EMEK UYUR YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Serebral Palsi tanısı ile takip edilen çocuk hastaların klinik özellikleri, ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri, Tamamlayıcı Alternatif Tedavi uygulamalarını kullanma durumu, TAT kullanan hastaların kullanma sebepleri, kullanma sıklığı, yöntemleri nereden duydukları , hangi uygulamaları ne sıklıkla yaptıkları , fayda zarar ve yan etki durumlarını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Kesitsel tipteki bu anket çalışmasında Nisan- Eylül 2017 taihleri arasında Zeynep Kamil EAH. Çocuk Nöroloji polikliniğine başvuran Serebral Palsi tanılı 0-18 yaş aralığındaki çocuk hastaların ebeveynlerine ile araştırıcılar tarafından hazırlanan anket formu yüz yüze uygulanmıştır. Bulgular: Anket çalışmamızda 150 ebeveynle görüşüldü. Hastaların % 43,3'ü kız %56,7'si erkekti. Hastaların yaşı ortalama 5,86±3,89 (min:1 maks:18) idi. Hastalarımızın %56,7'sinin Tamamlayıcı Alternatif Tedavi uygulamalarını kullandığını saptadık. Çalışmamızda %53 oranında masaj tedavisi, %46,3 oranında dua yöntemi, %35,4 oranında bitkisel tedaviler ön planda kullanılan yöntemlerdi. Gelir düzeyi arttıkça Tamamlayıcı Alternatif Tedavi uyguamalarına yöneliş anlamlı olarak artmakta idi (p=0,021). Ailede başka bir ferdin TAT uygulamalarını denemiş olması SP tanılı hastamıza TAT metotlarını deneme olasılığını anlamlı olarak arttırıyordu(p=0,001). Sonuç: Tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri dünyadaki gibi ülkemizde de sık kullanılmaktadır ve her geçen gün popüleritesi artmaktadır. Bu yüzden bu yöntemlerin yan etkileri, endikasyoları ve kontrendikasyonları konusunda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to investigate the clinical characteristics of pediatric patients followed by the diagnosis of Cerebral Palsy in Zeynep Kamil Training and Research Hospital, sociodemographic characteristics of their parents, the use of Complementary Alternative Medicion (CAM) applications, the reason for using CAM, the frequency of the applications, the place where they hear the methods, benefits, damages and side effects of CAM. Material ve Method: In this cross-setional survey, the questionnaire developed by the researchers was applied face to face to the parents of children who were between 0 to 18 years, were diagnosed with cerebral palsy and were admitted to the pediatric neurology clinic in the Zeynep Kamil Training and Research Hospital between April and September 2017. Results: In this survey study, 150 parent were interviewed. 43.3% of the patients were male and 56.7% were female. The mean age of the patients was 5.86±3,89 (min:1 maks:18). It was found that 56.7% of the patients were using Complementary Alternative Medicion. In this study, massage treatment (53%), prayer method (46.3%) and herbal treatment (35.4%) were the most commonly used methods. As the level of income increased, the tendency of using complementary alternative medicion practices increased significantly (p=0,021). The fact that another family member tried CAM practices increased the likelihood of trying CAM methods significantly in our patients with CP (p = 0.001). Conclusion: Complementary and alternative medicion methods are frequently used in our country as in the world and their popularity is increasing day by day. Therefore, there is a need for more extensive research on side effects, indications and contraindications of these methods.