Ankara'nın sağlık turizmi potansiyeli üzerine bir inceleme
A review of Ankara's health tourism potential
  1. Tez No: 671733
  2. Yazar: SEVGİ KANIGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Antik uygarlıklardan bu yana insanların seyahat etme nedenleri arasında yer alan sağlık, sağlık hizmetlerinin küreselleşmesiyle katma değeri yüksek bir turizm çeşidi olarak gelişmiştir. Sağlık turizmi, birçok ülkede devlet politikası olarak yürütülmekte, ülkemizde de turizm çeşitlendirme stratejisi içinde öncelikli olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada Türkiye'nin sağlık turizminde önde gelen şehirlerinden Ankara'nın medikal sağlık turizmindeki mevcut durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde disiplinler arası bir alan olan sağlık turizminin kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. Sonraki bölümde Ankara'nın sağlık turizmindeki kaynakları, sağlık turizmi çeşitlerine göre ele alınmıştır. Çalışmanın alan araştırmasında Ankara'nın uluslararası sağlık turizmi yetki belgeli özel hastanelerinin yöneticileriyle görüşme yapılmıştır. Görüşmede elde edilen bulgular betimsel olarak analiz edilmiş ve SWOT analizi oluşturulmuştur. Bulgularda; Ankara'ya en çok hangi ülkelerden hasta geldiği (Irak, Azerbaycan, Somali), hastaların en çok kullandığı dağıtım kanalları (aracılar, tavsiye, web sitesi), özel hastanelerin tutundurma araçları (ağızdan ağza pazarlama, fuarlar, web sitesi) ve sundukları medikal branşlar, konaklama hizmetlerinde hastane ve otellerin işbirliği, özel hastanelerin karşılaştıkları zorluklar, Ankara'nın tercih edilme nedenleri, medikal turizmde öne çıktığı branşlar ve mevcut durumuna değinilmiştir. Son bölümde Ankara'nın medikal turizm paydaşları; kamu ve özel sektör temsilcileri ile konaklama sektörü temsilcilerine öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health, which has been among the reasons that people travel since ancient civilizations, has developed as a high value-added tourism type with the globalization of health services. Health tourism is carried out as a state policy in many countries, and it is considered as a priority in the tourism diversification strategy in our country. In this research, it is aimed to determine the current situation of Ankara, one of the leading cities in health tourism in Turkey, in medical health tourism. In the second part of the study, the conceptual framework of health tourism, which is an interdisciplinary field, is included. In the next section, the resources of Ankara in health tourism are discussed according to the types of health tourism. In the field research of the study, the managers of the private hospitals of Ankara with international health tourism authorization certificates were interviewed. The findings obtained in the interview were analyzed descriptively and SWOT analysis was created. In the findings; which countries come to Ankara the most (Iraq, Azerbaijan, Somalia), the distribution channels used by the patients the most (facilitators, advice, website), the promotion tools (word of mouth marketing, fairs, website) and medical branches offered by private hospitals, the cooperation of hospitals and hotels in accommodation services, the difficulties faced by private hospitals, the reasons why Ankara is preferred, the branches where it stands out in medical tourism and its current state is mentioned. In the last part, medical tourism stakeholders of Ankara; recommendations were developed for public and private sector representatives and accommodation sector representatives.