Romatizmal kardit geçiren olgularda atriyal elektromekanik gecikmenin doku dopler ile araştırılması
Evaluation of atrial electromechanical conduction delay in patients with rheumatic carditis by tissue doppler echocardiography
  1. Tez No: 491666
  2. Yazar: METİN ÇAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gecikmiş iletimi yansıtan atriyal elektromekanik gecikme (AEMG), bize atriyumdaki patolojik değişikliklerin klinik yansımasını gösterebilir. Bu çalışmanın temel amacı, daha önce romatizmal karditi olan ancak hemodinamik açıdan önemli kapak hastalığı olmayan hastalarda AEMG'yi araştırmaktır. YÖNTEMLER: Daha önce romatizmal kardit tanısı konmuş ancak belirgin valvüler stenoz / regurjitasyon ve atriyal genişleme olmayan toplam 40 hasta ve yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 40 sağlıklı kişi dahil edildi. AEMG parametreleri (lateral mitral annulus elektromekanik gecikmesi, septal mitral annulus elektromekanik gecikme ve lateral triküspit annulus elektromekanik gecikme) doku Doppler ekokardiyografi ile ölçüldü ve sol intra-atriyal ve inter-atriyal ileti süreleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Atrial electromechanical delay (AEMD) that reflects delayed conduction may show us the clinical reflection of pathological changes in the atria. The main objective of the present study is to investigate AEMD in patients who had previous rheumatic carditis but without hemodynamically significant valvular disease. METHODS: A total of 40 patients, previously diagnosed as rheumatic carditis but without significant valvular stenosis/regurgitation and atrial enlargement; and 40 age- and-sex matched controls were enrolled for the present study. Parameters of AEMD (lateral mitral annulus electromechanical delay, septal mitral annulus electromechanical delay and lateral tricuspid annulus electromechanical delay) were measured with tissue Doppler echocardiography and left intra-atrial and inter-atrial conduction times were calculated. RESULTS: AEMD measured from lateral mitral annulus(89,130 ± 10,711 vs.