Karaciğer primer ve metastatik malign tümörlerinin kantitatif diffüzyon mr görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of hepatocellular carcinomas and liver metastases- how far can we go with diffusion weighted imaging
  1. Tez No: 491668
  2. Yazar: GÖZDE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Amacımız; hepatoselüler karsinomların ve en yaygın metastatic karaciğer tümörlerinin ayırıcı tanısında görünen difüzyon katsayısının ( ADC) yerini belirlemek ve bu tümörlerin karakteristik özelliklerini karşılaştırmaktı. Ayrıca yeni ortaya çıkan lezyonları konvansiyonel radyolojik ve klinik methodlardan önce ADC haritalarında tanımlamayı hedefledik. Materyal- Method: Karaciğer metastazlarının ve adenokanser, renal hücreli kanser, gastrointestinal stromal tümör ve hepatoselüler kanser gibi malignitelerin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme ( DAG) ile karakteristik özelliklerini ve kontrastlanma paternlerini inceledik. Tümöral lezyonların solid ve kistik kesimlerine“ilgi alanı (ROI)”yerleştirerek ADC'lerini ölçtük. Solid ve kistik kesimleri ayrı ayrı gruplandırdık ve karşılaştırdık. Bulgular: Yaşları 48 ile 81 arasında değişen 48 olgudan % 60'I erkek, % 40'I kadın idi. 2009 ve 2012 yılları arasında MRG tetkikleri yapılmış 28 karaciğer metastazlı ve 20 HCC' li olgu mevcut idi. Solid, kontrast tutan kesimlerden yapılan ortalama ADC ölçümlerine bakıldığında, HCC grubunun metastaz grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. (p=0.004). Ayrıca,bir çok farklı primerden oluşan metastaz grubunda ADC ölçüm farklılıkları mevcut idi. Takipli olgularda yaptığımız retrospektif analiz sonucunda, ileride yeni lezyonun görüleceği lokalizasyonlarda ADC ölçümlerinin komşu parankime göre düşük olduğunu gördük. Sonuç: Bu methodun metastazı erken saptamada yararlı olabileceğinin düşünmekteyiz. Daha geniş olgu grupları ile çalışmalar yapılırsa daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkabilir ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme yöntemi bu alanda da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the usefulness of the apparent diffusion coefficient (ADC) for differential diagnosis of hepatocellular carcinomas and most common metastatic liver tumours and compare characteristic properties. We also aimed to detect novel lesions on ADC maps before it is clinically and radiologically detected by conventional methods. Materials and Methods: We evaluated characteristic properties, contrast enhancement patterns of liver metastasis of malignancies like adenocancer, renal cell carcinoma (RCC), gastrointestinal stromal tumour (GIST) and hepatocellular carcinoma (HCC) on magnetic resonance imaging (MRI) and diffusion weighted (DW) imaging. ADCs were measured by putting regions of interest in the cystic and solid parts of the tumoral lesions. Solid and cystic parts were grouped seperately and compared. Results: 48 cases, 60% male and 40% female, ages ranging between 48 and 81, 28 with liver metastasis and 20 with HCC who had MRI analysis for liver performed between the years 2009 and 2012 were analysed. Among mean ADC values measured from solid contrast-enhancing parts, measurements of HCC group was significantly higher than metastasis group (p=0.004). Also, in metastasis group of many distinct primaries, there were differences in ADC measurements, we performed retrospective analysis in follow-up cases and found that ADC measurements of the location where a lesion will appear on later follow-up images were lower than the adjacent parenchyma. Conclusion: We think that this method may be useful to detect early metastasis. If studies with larger patient groups give more significant results, diffusion imaging method may be also used in this area.