Feriköy ve Kurtuluş (Tatavla) bölgesinde yer alan çok katlı Kargir konutlar (19.yy sonu-20.yy başı)
Feriköy and Kurtuluş (Tatavla) regions involved in multi-storey residential Kargir (the late 19th century-early 20th century)
- Tez No: 491675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KAYA DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İstanbul'un Feriköy ve Kurtuluş (Tatavla) bölgesindeki çalışmaları kapsayan bu tez, bölgede yer alan mahallelerdeki çok katılı kargir konutların mimari özelliklerine tipolojik bir ayrımla derinlik kazandırmayı amaçlamıştır. Batılılaşma hareketleri sonrasında 19.ncu yüzyıl sonu ile 20.nci yüzyıl başı arasındaki dönemde ülkemizde etkili olan Avrupa Seçmecili~ i, Neo-KI§sizm ve Art-Nouveau stilIerinin bölgedeki mimariye etkileri de araştırılmıştır. Tezin ilk bÖlümünde, İstanbul'da Batılılaşma Süreci genelinde bölgenin tarihi oluşumu ve 19.ncu yüzyıl sonu ile 20. nci yüzyıl başı arasındaki dönemden günümüze İstanbul'u kapsayan içerikte bölgenin toplumsaloluşumu ve yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde, 19.ncu yüzyıl sonu ile 20.nci yüzyıl ' başı arasında kalan dönemde Feriköy ve Kurtuluş (Tatavla) bölgesinde yer alan çok katlı kargir konutların cephelerinde de görülen, ülkemizde etkili olmuş mimari akımlar incelenmiştir. üçüncü bölümde, tarihseloluşumunda İstanbul 'un değişen kent dokusu içerisinde, bölgenin kentsel doku ve yerleşim özellikleri ile yerleşimin günümüzde yüklenmiş olduğu işlevler ele alınmıştır. Bu arada bölgede yer alan konu ile dolaylı ilişkili, dini yapılardan, atölye yapılarından ve sanayi yapı larından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, incelenen bölgede yer alan çok katlı kargir konutların tipolojik ayrım ilkelerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, incelenen tüm konutların tipolojik ayrımı yapılarak,yapılar kendi iclerinde gruplandırılmıştır. Beşinci bölümde ise, incelenen bölgedeki çok katlı kargir konutların değerlendirilmesi yapılarak, yapıların Neo-KI§sizm ve Art-nouveau stilIeri ile bağlantılı olan ortak özellikleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main reason of the herewith 'thesis, covering the works and studies in Feriköy and Kurtuluş (Tatavla) regions at Istanbul, is to give a profundity to the architectural characteristics of multi-flat stone hauses j ' t he districts covered in these regions through a typilogical differentiatiön The effects of Electivism, Neo-Classism and Art-Nouveau styles effective in our country during the ends of 19th centuryand beginning centuryand beginnin.g of 20th century af ter \Vestern~zation movements, were studied. Historical formation of this region of Istanbul during the westernization period and the social formation and structure of the region between the period from the end of 19th centuryand to the beginning of 20th century were studied in the first section of the thesis. The architectural current s seem to be also effective in our country and in the front sections of the stone houses in the Feriköy and Kurtuluş (Tatavla) regions between the period covering the end of 19th centuryand beginning of 20th century were studied in the second section of the thesis. Urban structure and location characteristics of the region within the changed'urban structure of Istanbul through the historical formation, and the current functions of the location in our time were studied in the third section. Also use religious, structures, work-shop structures and the industirial structures, which are in this region and which have indirect relation with this subject, were mentioned in this section. Typological differentiation principles of the multiflat stone houses included in the studied region were mentioned in the fourth section. Also the typological differentiation ofall the houses studied were made the structures weregrouped amongst them. The evaluation of multi-flat stone houses in the studied region were made and the common characteristics of the structures in relation with Neo-Classism and Art-Nouveau styles were implied mentioned in the