Turizm ve enerji ekseninde Şanghay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
Shanghai Cooperation Organisation and Turkey axis in the energy and tourism
  1. Tez No: 491674
  2. Yazar: GÖZDE ŞADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Turizm, Uluslararası İlişkiler, Energy, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'nin artan nüfusu, kentleşme ve sanayileşmenin etkisiyle enerji ihtiyacı da gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye'nin enerji arzı talebini karşılayamamakta ve enerji ihtiyacının yarısından fazlasını ithal etmektedir. Bu ithalat gerçekleştirilirken dövize olan ihtiyacı unutmamak gerekmektedir. Turizm ekonomik açıdan getirisi çok yüksek bir sektör olduğu için her ülkede olduğu gibi Türkiye için de önemi çok fazladır. Bu sektörden elde edilen döviz direk olarak enerji ithalatını etkilemektedir. Türkiye'de geçmiş yıllardan itibaren turizm ve enerji politikaları hazırlanırken bu durum göz önünde bulundurulmuştur. Enerji ise alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde kullanılması, turizmden elde edilen gelirin ise enerji alanında ve diğer bir çok alanda etkisinin olması bu iki sektörün işbirliği içerisinde olduğunu göstermektedir. Bu yüzden Türkiye kendi çıkarları çerçevesinde iç politikasını ve dış politikasını şekillendirmesi gerekmektedir. Geçmişten gelen kültürel ve tarihi bağı olan Orta Asya ile ilişkilerinde yetersiz kalmış olsa da Şanghay İşbirliği Örgütü ile ilişkilerinin geliştirilmesi Diyalog Ortağı ülke statüsünde ki Türkiye için fırsattır. ŞİÖ,Türkiye'nin turizmini daha fazla geliştirmesinde etkili olabilecek ve enerji sorununa çözüm olabilecek üyelere sahiptir. Enerji ve nüfus bakımından zengin bir örgüt olan ŞİÖ ve enerji koridoru üzerinde olmasıyla jeopolitik öneme sahip olan Türkiye ile enerji ve turizm alanında işbirliğin sağlanması, arttırılması her iki taraf içinde yarar sağlayacak, örgütün uluslararası pazarlara ulaşımı kolaylaşacaktır.
Özet (Çeviri)
The growing population, urbanization and industrialization is need for energy with the affect of creasing day by day in Turkey. Turkey's energy supply can't meet demand and imports over half of its energy needs. It is necessary to not ethat the demand for foreign exchange while performing the those import. As every country has a lot of importance for Turkey, return is very high for tourisms ector's economic. This sector devired foreign exchange affects energy imports directly. While Preparing tourism and energy policy were taken into consideration in this case in past year in Turkey. The incomede rived from tourism have some effect on the energy field, or in many other areas foruse in the energy in frastructure and superstructure services shows that the cooperation of these two sectors. So Turkey needs to shaping the domestic politics and foreignpolicy in accordance with its interests. Cultural and historical have been inadequate in its relations with Central Asia though, the development of relations with the Shanghai Cooperation Organization is an opportunity for Turkey the status of Dialogue Partner countries. SCO, Turkey will be effective in further development of the tourismand has members that could solve the energy problem. SCO is an organization which is rich in energy and in terms of population and Turkey on the energy corridor geopolitical importance of ensuring cooperation in the tourism sector, increasing will benefit both parties energy and in the tourism sector, it will facilitate their accessto international markets for the organization.