Ince iğne aspirasyon biyopsisi yönteminin tiroid nodüllerinde cerrahi kararındaki etkileri
  1. Tez No: 491685
  2. Yazar: VOLKAN ÖTER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖMER CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tiroid hastalıklarında sık kullanılan ameliyat öncesi tanı yöntemi olan İİAB‟nin histopatolojik inceleme ile korelasyonunu yaparak kendi klinik deneyimimiz eşliğinde bu yöntemin duyarlılığını ortaya koymayı amaçladık. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Cerrahi Kliniği‟nde Ocak 2006- Aralık 2010 tarihleri arasında bilateral total tiroidektomi ameliyatı uygulanan 355 hasta malignite oranı ve ince iğne aspirasyon biyopsinin tiroidektomi öncesi maligniteyi saptamadaki özgüllüğü ve duyarlılığı yönünden geriye dönük olarak incelendi. Hastaların preoperatif dönemde yapılan laboratuar incelemeleri, tiroidin fonksiyonel durumu, ultrasonografi, sintigrafi ve tiroid İİAB gibi tanı yöntemleri ile postoperatif histopatolojik inceleme sonuçları korele edildi. İİAB uygulanan 167 hastanın patolojik inceleme sonucunda, benign sonuç %58 (n=97), şüpheli sonuç % 29,9 (n=50), yetersiz materyal oranı %6,6 (n=11) ve malign sonuç %5,4 (n=9)‟unda raporlandı. Çalışmamızdaki İİAB nin duyarlılığı %83, özgüllüğü %100 olarak saptandı. Bu çalışmada sunulan veriler, operasyon gerekliliğinin belirlenmesi ve malignitenin doğrulanmasında İİAB nin kullanımını desteklemektedir. Negatif İİAB sonucu diğer klinik faktörlerle gerekliliği gösterilen operasyonu engellememelidir. Rezeksiyonun büyüklüğüne, oluşmuş risk faktörlerinin ve boyun eksplorasyonundaki bulgularına bakılarak karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the sensitivity of the frequently used preoperative diagnostic test FNAC (fine needle aspiration cytology) in thyroid diseases by analysing the correlation between this test and histopathological examination in the light of our clinical experience. The medical records of 355 thyroid patients who underwent bilateral total thyroidectomy operation in the 2nd General Surgery Clinic of Ankara Numune Training and Research Hospital between 2006 January- October 2010 were reviewed. The detection rate of malignancy by fine-needle aspiration biopsy prior to thyroidectomy in terms of specificity and sensitivity were retrospectively analyzed. The diagnostic tests performed in the preoperative period of the patients, including thyroid function tests, US, scintigraphy and thyroid FNAC results were correlated with postoperative histopathological examination results. The results of FNAC in 167 cases were as follows; benign in 97 (58%), suspicious in 50 (29.9%), insufficient material in 11 (6.6%) and malignant in 9 cases (5.4%). The sensitivity and specificity of FNAC in our study were 83% and 100% respectively. According to the data presented in this study, determination of the need for operation and verification of malignancy supports the use of FNAC. But a negative FNAC result should not impede the indication of thyroidectomy which is planned by the results of other diagnostic tests. The extension of resection should be decided by analyzing of risk factors and by findings of the neck eksploration.