Vezikoüreteral reflünün endoskopik subüreteral polydimethylsiloxane enjeksiyonu ile tedavisi
Treatment of vesicoureteral reflux with endoscopic subureteral polydimethylsiloxane injection
  1. Tez No: 491684
  2. Yazar: ALİ RIZA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH NURETTİN SERTÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Subureteral endoskopik enjeksiyon yoluyla minimal invaziv tedavi yöntemi olan silikon mikroimplant partikülünün kullanımının, semptomların hafiflemesi ve vezikoüreteral reflü olan 33 hastanın reflüsünün iyileşip iyileşmediğinin belirlenmesi. Yöntemler: Çalışmaya 33 hasta (26 bayan ve 7 erkek) dahil edildi. Genel anestezi altında hastalara, sistoskopi üzerinde tespit edilen üreteral orifis tipine ve işeme sistoüretrografisinde reflü derecesine bağlı olarak üreterin orifisinde bir şişkinlik oluşturmak için yeterli derecede subüreterik silikon mikropartikülü uygulandı. Tüm hastalar operasyon sonrası 1. günde taburcu edildi ve komplikasyon gelişmedi. Bulgular: Hastalara ortalama 2.62 cc makroplastik uygulandı. 26 hastaya bir seans, 6 hastaya iki seans ve 1 hastaya üç seans uygulandı. Hastalar ortalama 14,6 ay takip edildi ve bu hastaların 41 üreteri değerlendirildi. Tam iyileşme veya reflü derecesindeki azalma, başarılı sonuç olarak kabul edildi. Başarı oranı% 83.3 idi. Subüreteral endoskopik injeksiyon sonucu komplikasyon gelişmedi. Beş hastaya cerrahi operasyon yapıldı. Sonuçlar: Subüreterik endoskopik enjeksiyon, seçilmiş olgularda kabul edilebilir başarı oranı ile minimal invaziv olması nedeniyle vezikoüreteral reflü tedavisinde bir alternatiftir. Kanıtlanmış güvenlik ve uygun biyolojik olarak parçalanabilen bileşim içeren silikon mikropartikülü prosedürün olumlu sonucuna katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Background : To determine whether use of silicon mi­croimplant particulate through subureteral endosco­pic injection, a minimally invasive treatment moda­lity, alleviated symptoms and whether it improved treatment of 33 patients with vesicoureteral reflux. Methods: This study included 33 patients (26 fema­ le and seven male). Under general anesthesia, pa­tients were administered enough subureteric silicon microparticulate to produce a bulging in the orifice of ureter depending on the site and type of ureteral orifice detected on cystoscopy and on grade of re­flux on voiding cystoureterography. All patients we­re discharged on day 1 after the operation, with no complication. Results: An average of 2.62 cc macroplastique was administered to patients. 26 patients underwent one session of therapy, 6 patients two sessions and 1 pa­tient three sessions. Patients were followed for a mean of 14.6 months and 41 ureters of these pa­tients were evaluated. Complete improvement or decrease in degree of reflux was considered as favo­rable outcome. The success rate was 83.3%. Five pa­tients underwent surgical operation. No complica­tion occurred due to subureteral endoscopic injec­ tion. Conclusions: Subureteric endoscopic injection is an alternative in treatment of vesicoureteral reflux in that it is minimally invasive in selected cases with an acceptable success rate.Silicon microparticulate with proven safety and proper biodegradable composi­tion contributes to the favorable outcome of the procedure.