Spontan bakteriyel peritonit tedavisinde sefotaksim ve ofloksasin tedavisinin karşılaştırılması
Comparison of cefotaxime and ofloxacin therapy in treatment of spontaneous bacterial peritonitis
  1. Tez No: 491690
  2. Yazar: BENGÜR TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE LEYLA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Spontan bakteriyel peritonit (SBP), portal hipertansiyon olgularında batın içerisinde başka bir enfeksiyon odağı olmaksızın gelişen periton zarı iltihabıdır. Sirozlu hastaların yaşamlarının herhangi bir döneminde %20 sıklıkla görülür. Yüksek mortalite ile seyreden ve kötü prognozu olan SBP'de erken tanı konduğunda yüz güldürücü sonuçlar alınır. Standart tedavi şemasında sefotaksim başta olmak üzere 3. kuşak sefalosporinler yer alır. Günümüzde sefalosporinlere alternatif olarak özellikle kinolonlar ilgi çekmektedir. Ofloksasin, siprofloksasinden sonra en çok araştırılan kinolondur. Bu çalışmamızda intravenöz ve oral uygulamadan oluşan ofloksasin tedavi şemasını standart tedavi olan sefotaksim ile 25 hasta üzerinde karşılaştırdık. Ofloksasinin komplike olmayan hastalarda tedavi maliyeti daha düşük bir antibiyotik olduğunu ve sefotaksimin komplike olanlar başta olmak üzere SBP vakalarında etkili olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Spontaneous bacterial peritonitis (SBP) is the infection of periton layer of abdomen in case of portal hypertension without any other source of infection. SBP develops in 20% of patients with cirrhosis throughout their life. Early diagnosis and treatment in SBP, which bears high mortality rate and poor prognosis, yield promising results. Standard therapy of SBP involves 3rd generation cephalosporins while cefotaxime takes the lead. Nowadays, quinolones attract attention as an alternative antibiotherapy to cephalosporins. Ofloxacin is the second most evaluated quinolone following ciprofloxacin in terms of therapy of SBP. In this study, we compared intravenously and orally administered ofloxacin therapy with standard cefotaxime therapy in 25 patients. We found that ofloxacine was a low-cost agent compared to cefotaxime and cefotaxime was effective especially in complicated cases of SBP.