Hiperlipidemik normoglisemik hastaklarda oral glukoz tolerans testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of oral glucose tolerance test in hyperlipidemic normoglycemic patients
- Tez No: 491709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULBAKİ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: Aterosklerotik koroner arter hastalığı gelişmiş ülkelerde önemli bir sağlık problemi ve önde gelen bir mortalite sebebidir. Bu nedenle değiştirilebilir koroner kalp hastalığı risk faktörlerini belirleyip erken müdahale etmek önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmada hiperlipidemik hastalarda glisemik durum değerlendirmesi yapılarak diyabeti veya bozulmuş glukoz toleransı olan hastalara erken tanı konması ve erken tedaviye başlanarak kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin azaltılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya 46 kadın, 19 erkek toplam 65 hiperlipidemik normoglisemik hasta alındı. Bunlar şikayetlerine yönelik tetkikleri sırasında hiperlipidemi saptanan, diyabeti olmayıp açlık kan şekeri normal bulunan hastalardı. Yaş, cinsiyet ya da vücut kitle indeksi için herhangi bir sınır konmadı. Koroner kalp hastalığı için ek risk faktörleri sorgulanarak bulgular ilgili hasta için patolojik LDL değerinin belirlenmesinde kullanıldı. Tüm hastalara 2 saatlik oral glukoz tolerans testi (OGTT) uygulandı. Sonuçlar Amerikan Diyabet Birliği (ADA) 1997 kriterlerine göre değerlendirildi. Bulgular: Hastaların total kolesterol düzeyi ortalama değeri 236±41 mg/dl, trigliserid ortalama değeri 223±141 mg/dl ve LDL düzeyi ortalama değeri 153±38 mg/dl idi. OGTT sonuçlarına göre açlık kan şekeri ortalama düzeyi 95±13 mg/dl, 2.saat kan şekeri ortalama düzeyi 128±34 mg/dl idi. ADA 97 kriterlerine göre OGTT sonuçları değerlendirilen hastaların 33'ü (%51) normal bulundu. 2 hastada (%3) bozulmuş açlık glukozu, 11 hastada (%17) bozulmuş glukoz toleransı ve 19 (%29) hastada diabetes mellitus saptandı. Tartışma ve sonuç: Hiperlipidemi ve diyabet, kardiyovasküler hastalık açısından önemli risk faktörleridir. Bu risk faktörlerinin erken belirlenip erken tedavi edilmeleri morbidite ve mortaliteyi azaltacağından prognoz açısından önem taşır. Hiperlipidemi ve diyabet birlikteliği de oldukça sık görülmektedir. Bu nedenle hiperlipidemi saptanan hastalarda olası ikincil bir risk faktörü olan glisemik durum değerlendirmesi yapılmalı ve her iki risk faktörünün tedavisine erken dönemde başlanarak kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin azaltılmasına olanak sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Atherosclerotic coronary artery disease is an important health issue and a leading mortality reason in developed countries. In this study; we aimed to diagnose diabetes and other glucose disturbances early by evaluating the glycemic profile in hyperlipidemic patients and to decrease the cardiovascular morbidity and mortality by an early intervention. Methods: 46 female and 19 male, totally 65 hyperlipidemic normoglycemic patients were included in the study. Patients had no history of diabetes and normal fasting blood glucose levels and were diagnosed with hyperlipidemia during routine blood tests. There were no limitations for age, gender or body mass index. Coronary heart disease risk factors were questioned and findings were used to determine the pathological low density lipoprotein (LDL) levels. 2-hour oral glucose tolerance test (OGTT) was performed for all patients. Results were evaluated according to American Diabetes Association (ADA) 1997 criteria. Results: Mean total cholesterol level of patients was 236±41 mg/dl, mean triglyceride level was 223±141 mg/dl and mean LDL level was 153±38 mg/dl. According to OGTT results; mean fasting blood glucose level was 95±13 mg/dl and mean 2nd hour glucose level was 128±34 mg/dl. According to ADA 97 criteria; OGTT of 33 (51%) patients were normal. 2 (3%) patients had impaired fasting glucose (IFG), 11 (17%) patients had impaired glucose tolerance (IGT) and 19 patients (29%) had diabetes. Discussion: Hyperlipidemia and diabetes are important risk factors for cardiovascular disease and they usually coexist. Identification and early intervention of these risk factors are prognostically important. Thus; patients who are diagnosed with hyperlipidemia should be screened for glucose disturbances as a secondary risk factor and by early intervention of both risk factors, cardiovascular morbidity and mortality should be decreased.