Kent otellerinin tasarım, uygulama ve kullanım süreçlerinin kullanıcı memnuniyeti açısından incelenmesi: Sultanahmet ve Kadıköy örneği
Examination of design, construction and usage processes of city hotels in terms of user satisfaction: Cases of Sultanahmet and Kadiköy
- Tez No: 491711
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM KAYMAZ KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Önceleri, yalnızca konaklama ve yeme-içme faaliyetlerini karşılamak üzere kurgulanan otel yapıları, günümüzde, bu temel işlevlerinin yanı sıra kongre, toplantı, sergi, konferans, kokteyl ve kutlama gibi yan işlevlerinin de yer aldığı yapılara dönüşmüştür. Bu dönüşüm, otel kullanıcılarının profilini çeşitlendirmiş ve sayısını artırmıştır. Böylesi karma kullanımlı bir yapının tasarımının da içinde yer alan çok fonksiyonluluğa doğru cevap verebilmesi için, eskiye nazaran daha önemli bir pozisyon aldığı söylenebilir. Farklı kullanıcı kitlelerine hitap eden oteller, her kesimin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde tasarlanmalıdır. Bu bağlamda bu araştırma, İstanbul'un Sultanahmet ve Kadıköy bölgelerinden seçilmiş toplam 6 otelde, kullanıcıların otelin tasarımı ile kurdukları memnuniyet ilişkisini inceler. Çalışma içerisinde, otel işletmecilerinin, otel personelinin ve misafirlerin otel kullanıcısı oldukları kabul edilir. Tezin ikinci bölümünde, otel olgusunun konaklama kavramı üzerinden tarihsel gelişim süreci ve turizmin gelişmesinin otel kavramını nasıl etkilediğine değinilmektedir. Tezin üçüncü bölümünde, otel yapılarında tasarım, uygulama ve kullanım süreçlerine yönelik dikkat edilmesi gereken aşamalara değinilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, anket çalışması yapılan oteller hakkında genel bilgiler verilmiş ve anket sonuçları oluşturulan üç sorgulama hattı üzerinden incelenmiştir. Sorgulama hatları tasarım, uygulama ve kullanım gibi bölümlere ayrılmıştır. Anketlere verilen cevaplar bağlamında, kullanıcıların, odaların mekansal koşullarına yönelik ortaya koydukları tercihler, yataklı alanlarının, ıslak hacimlerin, oda dışı kullanım alanlarının ve otel dışı alanların tasarım kararlarına yönelik kullanıcı memnuniyet seviyeleri ve mahremiyet ihtiyaçlarına yönelik olarak ortaya konan tercihler değerlendirilmektedir. Tezin son bölümünde, anket çalışması yapılan otellerde yer alan farklı birimlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin aksaklığa uğradığı ve işlemez hale geldiği tasarım kararları tespit edilmiş; elde edilen kullanıcı beklentileri üzerinden tasarım ilkeleri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At first, hotel structures were built for activities of accommodation and food & beverage, nowadays they have turned into buildings with many side functions such as congress, meeting, exhibition, cocktail and celebration in addition to their basic functions. This transformation has diversified the profile of hotel users and increased the number of them. This kind of mixed use has positioned hotel buildings, which are answering all the needs of this multi-functionalism, to a more important level when compared to past. Hotels appealing to different user groups, have to be designed for answering the needs of all segments of people. In this context, this research examines the relation between the design of a hotel building and users satisfaction in 6 hotels chosen from Sultanahmet and Kadıköy regions in Istanbul. In this study, hotel managers, hotel personnel and hotel guests are accepted all as hotel users. At the second part of the thesis, the historical development process of hotels through the concept of accommodation and how the improvement of tourism effects the concept of hotel are handled. At the third part, stages to take into consideration at hotel buildings for design, application and usage processes are investigated. At the fourth part, general information is given about the hotels used for survey and the results of survey are analysed through three lines of questioning. Lines of questioning are sectioned to parts such as design, application and usage. In the context of answers given, preferences of users for spatial conditions of rooms, satisfaction levels about the desicions of design for areas with bed, wet areas, common use areas out of rooms and areas out of hotels and preferences of users for their needs of privacy are evaluated. At the last part of the thesis the decisions of design at the hotels used for survey are determined, which lead the relationship between different units of the hotels to go wrong or break down; design principles were tried to be improved over the obtained users expectations.