Fokal lazer fotokoagülasyon yapılmış olan diyabetik makula ödemi olgularında intravitreal bevacizumab tedavisinin etkinliği
Efficacy of intravitreal bevacizumab in patients with diabetic macular edema previously treated with focal laser photocoagulation
- Tez No: 491723
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda, daha önce fokal lazer fotokoagülasyon (FLF) ile tedavi edilen, ancak bu tedaviye yanıt vermeyen veya kısmen yanıt veren hastalarda görme keskinliği ve makula kalınlığına intravitreal bevacizumab (IVB) tedavisinin etkinliğini analiz etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Diyabetik maküla ödemi (DMÖ) tanısıyla daha önce FLF tedavisi uygulanan, klinik olarak anlamlı makula ödemi (KAMÖ) tanısı alan, ya da ≥250 um santral makula kalınlığı (SMK) bulunan ve sonrasında IVB ile tedavi edilmiş 29 hastanın 36 gözünün medikal kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Bir yıllık takip süresince ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve SMK'daki değişim değerlendirildi. Bulgular: Tedavi öncesi ve sonrası SMK sırasıyla 402.11 ± 114.85 μm ve 328.39 ± 106.5 μm olarak ölçüldü. SMK başlangıçla kıyaslandığıunda son kontrolde anlamlı olarak azalmıştı (p = 0.0001). Tedavi öncesi ve sonrasıondalık görme değerleri sırasıyla 0.3 (aralık 0,11-0,60) ve 0.3 (aralık 0,10-0,50) idi. Bu değerler arasındaki fark anlamlı değildi (p> 0.05). Sonuç: Bu çalışma, eğer tedavi FLP ile başlatılır ve bunu IVB ile takip eder ise, fonsiyonel fayda gözlenemese bile iyi anatomik sonuçlar elde edilebileceğini düşündürmektedir. Anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEBF) tedavisi, diyabetik maküla ödeminde ilk tedavi olmalı ya da daha önce FLF tedavisi gören hastalarda en azından daha iyi anatomik sonuçlar elde etmek için hemen başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to analyze the effi cacy of intravitreal bevacizumab (IVB) therapy on visual acuity and macular thickness in patients previously treated by focal laser photocoagulation (FLP) and who did not respond or only partially responded to this treatment. Materials and Methods: Medical records comprising 36 eyes of 29 patients treated with IVB who previously underwent FLP due to diabetic macular edema (DME) but diagnosed as clinically signifi cant macular edema (CSME), or those with ≥250 μm central macular thickness (CMT) were analyzed retrospectively. Outcome measures were the change in mean best corrected visual acuity (BCVA) and CMT during the one year follow-up period. Results: Mean CMT were 402.11 ± 114.85 μm and 328.39 ± 106.5 μm before and after treatment, respectively. CMT was significantly reduced at the last follow-up visit (p = 0.0001) compared to the baseline. Pre-treatment and post-treatment Snellen values were 0.30 (range 0.11-0.60) and 0.50 (range 0,1-0,5) before and after treatment. The difference was not significant (p> 0.05). Conclusion: This study suggests that if the treatment is initiated as prompt FLP and is followed by IVB therapy, good anatomic results may be obtained however; functional benefit may not be observed. Anti-vascular endothelial growth factor (VEGF) therapy should be the first treatment in diabetic macular edema or be initiated immediately in patients who had FLP treatment before in order to have at least better anatomic results.