KOSGEB destekleri kapsamında KOSGEB il müdürlüklerinin verimlilik analizi
Productivity analysis of KOSGEB province directorates within the scope of KOSGEB supports
- Tez No: 491728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede işletmelerin yaklaşık % 99'u küçük ve orta boy işletmelerden (KOBİ) oluşmaktadır. KOBİ'lerin ekonomideki sayısal ağılığına rağmen istihdam hacmi, ihracat düzeyi, katma değer yaratımı ve yatırım alanlarındaki payları ise nispeten düşüktür. KOBİ'lerin ekonomideki ağırlığına rağmen söz konusu göstergelerdeki değerlerinin düşük olması, geliştirilmelerine ve desteklenmelerine yönelik uygulamalara duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Ülkemizde KOBİ politikalarının hayat bulduğu kurumların başında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) gelmektedir. KOSGEB, KOBİ'lerin desteklenmesine yönelik destek programları oluşturmaktadır. Oluşturulan destek programları ile KOBİ'lerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde sanayide entegrasyonu gerçekleştirmek, ihracattaki paylarını artırmak, araştırma-geliştirme, yenilik ve işbirliği faaliyetlerini desteklemek ve girişimcilik kültürünü geliştirmek hedeflenmektedir. Bu destek mekanizmaları, ülke genelinde yaygın teşkilat ağı ile (81 ilde 92 müdürlükle), sağlanan destekler tüm girişimcilere ve KOBİ'lere ulaştırılmaktadır. KOSGEB tarafından verilen desteklerden KOBİ'lerin ne oranda yararlanabildiği, onların ticari gelişimine nasıl katkı sağladığının yanı sıra; KOSGEB il müdürlüklerinin de göreli performansları, desteklerinin etkinliğinin ölçülmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu kapsamda yapılan tez araştırması, KOSGEB il müdürlüklerinin destek bazlı performanslarının belirlenmesi ve görece etkin olmayan il müdürlüklerinin etkin düzeye gelebilmelerine yönelik politik argümanların belirlenmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nearly 99% of enterprises in developed and developing countries are small and medium-sized enterprises (SMEs). Despite the numerical weight of SMEs in the economy, the volume of employment, the level of exports, value-added creation and the shares in investment areas are relatively low. In spite of the weight of SMEs in the economy, the low value of these indicators increases the need for applications to be improved and supported. In our country, Small and Medium Enterprises Development and Support Administration (KOSGEB) is one of the institutions where the SME policies are found life. KOSGEB provides support programs to support SMEs. Increasing the share and efficiency of SMEs, raising their competitiveness and levels, integrating in the industry in accordance with economic developments, increasing the share of exports, supporting research and development, innovation and cooperation activities and developing entrepreneurship culture are targeted with the created support programs. These support mechanisms are delivered to all entrepreneurs and SMEs through a network of widespread organizations throughout the country (81 directorates in 81 provinces). In addition to the support provided by KOSGEB, how SMEs can benefit from it, how they contribute to their commercial development; relative performances of KOSGEB provincial directorates are important in terms of measuring the effectiveness of their support. The thesis research carried out in this context aims to determine the supportive performance of KOSGEB provincial directorates and to determine the political arguments for the provincial directorates which are relatively ineffective.