Erişkin yaşta başlayan epilepsilerde nöbet tipi, etiyoloji ve EEG bulgularının incelenmesi
Evaluation of the types of seizures, etiology and EEG findings in adult-onset epilepsies
  1. Tez No: 102924
  2. Yazar: FİLİZ GÖZETEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada geç başlangıçlı epilepsilerin klinik tipleri, EEG bulguları ve etiyolojik nedenlerini araştırdık. Çalışmamızda 17 yaş ve üzerinde nöbetleri başlayan en az iki veya daha fazla“unprovake”nöbeti olup“epilepsi”tanısı alan 145 hastayı inceledik. Hastalarımızın 52'si kadın (ortalama nöbet başlangıç yaşı 36,3±15,4), 93'ü erkekti (ortalama nöbet başlangıç yaşı 42±17,19). Hastalan nöbet başlama yaşına göre 5 alt gruba ayırdık. Nöbet tiplerini ILAE'nin 1981 'de yapmış olduğu sınıflandırmaya bağlı kalarak belirledik. Geç başlangıçlı epilepsilerde semptomatik nedenleri tespit etmek için ilk olarak hastalara BBT çektirdik. BBT'de epilepsi etiyolojisini açıklayacak herhangi bir neden bulamadığımızda mutlaka MRG incelemesi yaptık. Geç başlangıçlı epilepsileri en sık %36,30 oranında 17-29 yaş grubunda saptadık. Çalışmaya alınan 145 hastanın % 86,2'sinde parsiyel nöbet, %10,3'ünde jeneralize nöbet izlendi, %3,4'ünde nöbet tipi tayinini yapamadık. Parsiyel nöbetlerin başlangıç yaşının daha ileri yaş grubunda olmasını, parsiyel nöbetlerin %64'ünde patolojik EEG bulgularının varlığını istatistiksel olarak anlamlı bulduk. Etiyolojilerine göre epilepsilerin sınıflandırmasında %42,75 kriptojenik, %2,8 idiopatik, %54,48 oranında semptomatik epilepsileri tespit ettik. Semptomatik epilepsilerin daha ileri yaş grubunda görülmesini istatistiksel olarak anlamlı bulduk. Semptomatik epilepsilerin etyolojisinde en sık nedenin %28,3 oranında SVH'lar olduğunu gösterdik. Bunu sırasıyla %11 ile tümörler, %4,8 ile MTS, %2,8 ile kafa travmaları, %2,1 ile gelişimsel anomaliler, %1,4 ile postenfeksiyöz nedenler ve %1,4 ile diğer nedenler takip etti. Sonuç olarak bu çalışmada geç başlangıçlı epilepsilerin büyük bir oranının semptomatik epilepsiler olduğu ve genellikle parsiyel nöbetlerle karakterize olduğu gösterilmiştir. Bu epilepsilerin büyük bir kısmında patolojik EEG bulgularının varlığı ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF THE TYPES OF SEIZURES, ETIOLOGY AND EEG FINDINGS İN ADULT-ONSET EPILEPSIES We investigated the etiological factors, EEG findings and clinical types of late-onset epilepsy in this study. The study groups contained 145 patients, whose seizures had begun at 17 years of age ör older and who had been diagnosed as“epilepsy”with at least two unprovocated seizures. 52 of our patients were female and 93 were male (mean age of onset was 36,3±15,4 in female, and 42,12±17,19 in male). The patient were separated into 5 age groups. The seizures types were determined according to the classification of ILAE in 1981. Primarily we performed computed tomography scanning in order to distinguish the symptomatic causes of late onset epilepsy. Magnetic resonance imaging was performed by ali means in cases wiht no etiologycal factor identified by computed tomography scanning . Late-onset epilepsy was determined to be frequent (36,60 %) in 17-29 age groups. Partial seizures were seen in 86,2 % of the 145 patient include in the study, generalized seizures were seen 10,3 %of them. The types of seizures were identified in 3,4 % of ali patients. it was statistically significant that the age of onset of partial seizures was higher and 64 % of them had pathologic EEG findings. We classified the etiologic causes of epilepsy and we found that 42,75 % of them were cryptogenic, 2,8 % of them idiopathic and 54,48 were symptomatic epilepsy. it was statistically significant that the most frequent etiological cause of symptomatic epilepsy. Was seen in higher ages. We indicated that the most frequent etiological cause of symptomatic epilepsy was cerebrovascular disease (28,3 %). it is follewed respectively by neoplastic causes (11%), MTS (4,8 %), head trauma (2,8 %), developmental malformations of brain, (2,1 %), postinfectious causes (1,4 %) and other causes (1,4 %). in conclusion, it is indicated in this study that the symptomatic epilepsy formed the majority of late-onset epilepsy and was generally characterized by partial seizures. The existance ofpathologic EEG findings in partial seizures was stastistically significant.