Korilaginin olası antikarsinojenik etkilerinin akciğer kanser hücre soyunda araştırılması
Investigation of potential anticarcinogenic effects by corilagin in lung cancer cells
- Tez No: 491759
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÇAKMAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında en yaygın görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Bu kanser türünün ilerleme sürecinde rol oynayan moleküler mekanizmaların anlaşılması, hedefe yönelik tedavi için daha etkili stratejilerin belirlenmesine öncülük edilebilecektir. Korilagin tanen ailesinin üyesi olup geleneksel çin tedavisinde kullanılan Fillantus türlerinden izole edilmiş bir maddedir. Yapılan değişik çalışmalar, korilagin'in farklı deneysel modellerde antiinflammatuar, antioksidatif,aterojenik ve hipertensif etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, literatürde, kanser hücrelerinde korilagin'in olası antiproliferatif ve antiapoptotik etkisini gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, korilagin'in küçük hücreli dışı akciğer kanserinde yeni bir tedavi yaklaşımı olasılığı A549 hücre hattı kullanılarak incelenmiştir. Korilagin'in A549 hücre proliferasyonu ve canlılığı üzerinde doza bağımlı etkisi WST-1, mitokondriyel membran potansiyeli JC-1 ve kaspas-3 testi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Literatürde ilk kez, küçük hücreli dışı akciğer kanserinde korilagin'in antiapoptotik ve antiproliferatif etkisi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışmamızdan elde edilen veriler, literatür ile uyumlu şekilde korilagin indüklü A549 akciğer kanser hücre proliferasyonunda düşüş ile birlikte bu hücrelerin apoptotik olarak arttığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, akciğer kanser hücreleri üzerinde de antitümöral etkiye sahip olduğunu ve tedavide antitümoral ilaç olarak kullanılma potansiyeli taşıdığını işaret etmektedir. Yapılacak ileri analizler ile korilagin indüklü etki mekanizmasının aydınlatılması, özellikle kanser tedavisi için yeni çalışma alanları doğuracak ve çalışmamız akciğer kanseri için yeni tedavi seçeneklerinin arasında yer alarak bilime katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is among the most common type of cancer worldwide. An increased understanding of molecular mechanisms involved in the progression of lung cancer may lead more effective strategies for targeted treatment. Corilagin is a member of the tannin family and has been isolated from traditional Chinese medicinal plants, such as the Phyllanthus species. Corilagin has anti-inflammatory activity, antioxidative,-atherogenic, and -hypertensive effects in various experimental models. However, in the literature, there is no study about potential antiproliferative and antiapoptotic effects of Corilagin on cancer cell lines. In this study,to search whether corilagin is new therapeutic approach on non-small lung cancer, we will investigate effect/effects of Corilagin using A549 lung cancer cell line. Effects of Corilagin on A549 cell proliferation and viability were subsequently investigated by WST-1 cell proliferation test, mitochondrial membrane potential JC-1 and caspase-3 methods. The antiapoptotic and antiproliferative effects of Corilagin in the Non-small cell lung cancer (NSCLC) were examined in detail for the first time in the literature. The data of our study indicate that the decreasing of Corilagin induced A549 lung cancer cell proliferation is compatible with the increasing of cells apoptotically. The results of our study suggest that it also has an antitumor effect on the cells of lung cancer and the potential of using as a drug for cancer treatment. By the further analyses in the future, the mechanism of effect on corilagin induced will be elucidated especially for the treatments of cancer. Our analyses will provide new study subjects and contribute to the literature as the one of new methods of cancer treatments.