Arka kapsül kesafeti nedeniyle uygulanan nd:Yag lazer kapsülotominin koroid kalınlığı üzerine etkisi
The effect of nd: Yag laser capsulotomy on choroidal thickness due to posterior capsular opasification
  1. Tez No: 491760
  2. Yazar: MEHMET SAİT ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YARAN KOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Neodymium-doped yttrium–aluminum–garnet (Nd:YAG) lazer arka kapsülotomi sonrası makula ve koroid kalınlığındaki değişiklikleri incelemek. YÖNTEM: Çalışma grubu, Mayıs 2016 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Göz Hastalıkları Biriminde katarakt cerrahisi sonrası arka kapsül kesafeti gelişen ve Nd:YAG lazer kapsülotomi için uygun bulunan hastalardan seçildi. 45 hastanın 48 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara işlem öncesi tam oftalmolojik muayene yapıldı ve spectral domain optik koherens tomografi (SD-OCT) kullanılarak santral makula kalınlığı (SMK), subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), nazal ve temporal koroid kalınlığı ölçümleri alındı. SD-OCT ile uygun ölçüm alınamayan ve makular patolojisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. SD-OCT ölçümleri işlemin hemen sonrasında yapıldı ve 1. saat, 3. saat,1.hafta.ve.1.ayda.tekrarlandı. BULGULAR: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 66,1 ± 10,3 idi. Arka kapsül kesafeti tespit edilen, 23 (%51,1) erkek hastanın 24 gözü (%50) ve 22 (%48,9) kadın hastanın 24 (%50) gözüne Nd:YAG lazer kapsülotomi uygulandı. İşlem öncesi ortalama SMK değerleri ortalama 223,8 ± 34,7 μ iken işlemden hemen sonra, 1 saat, 3 saat, 1 hafta ve 1 ay sonra sırasıyla 222,9 ± 33,3 μ, 223,8 ± 33,8 μ, 222,9 ± 34,5 μ, 224,1 ± 33,3 μ ve 223,9 ± 32,8 μ idi. SMK değişimi açısından ölçümler arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). İşlem öncesi SFKK değerleri ortalama 289,7 ± 34,6 μ iken işlemden hemen sonra, 1 saat, 3 saat, 1 hafta ve 1 ay sonra sırasıyla 326,3 ± 38,7 μ, 301,9 ± 50,7 μ, 293,9 ± 34,5 μ, 289,6 ± 34,7 μ ve 288,9 ± 35,7 μ idi. SFKK değişimi açısından ölçümler değerlendirildiğinde ortalama kalınlık hemen işlem sonrası ve 1. saatte artmış olarak bulundu ve bu artışlar istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,001). İşlem sonrası 3. saatte koroid kalınlığı artmış olmakla birlikte başlangıç değerlerine yaklaşmıştı ve arada istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,21). Aynı şekilde geç dönemde yani işlemden 1 hafta ve 1 ay sonraki SFKK değerleri işlem öncesi değerlere çok yakındı ve istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Temporal ve nazal koroid kalınlığındaki değişiklikler de SFKK'deki değişikliklerle uyumlu tespit edildi. SONUÇ: Nd: YAG lazer kapsülotomi sonrası erken ve geç dönemde SD-OCT ile tespit edilen SMK değerlerinde anlamlı fark izlenmemişken, SFKK, nazal ve temporal koroid kalınlığı değerlerinde erken dönemde anlamlı bir artış gözlenmiştir. Geç dönemde ise koroid kalınlığı normal değerlere dönmektedir. Nd: YAG lazer kapsülotomi sonrası ortaya çıkan enerji, vitreus fluktuasyonları ve inflamasyon erken dönemde koroid kalınlaşmasına neden olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate changes in macular and choroidal thickness after neodymium-doped yttrium–aluminum–garnet (Nd:YAG) laser posterior capsulotomy. METHOD: The study group was selected among patients with posterior capsular opacification following cataract surgery and who were found eligible for Nd: YAG laser capsulotomy between May 2016 and May 2017 at the Department of Ophthalmology, Kafkas University, Health Practice And Research Center. 48 eyes of 45 patients were included in the study. All patients underwent a complete ophthalmologic examination. Central macular thickness (CMT), subfoveal choroidal thickness (SFCT), nasal and temporal choroidal thickness were measured using spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT). Patients with macular pathology and whom macular and choroidal tickness could not be measured with SD-OCT were not included in the study. SD-OCT measurements were performed immediately after the procedure and were repeated at 1 hour, 3 hours, 1 week, and 1 month. FINDINGS: The mean age of the study population was 66,1 ± 10,3. Nd:YAG laser capsulotomy was performed in 24 (50%) eyes of 23 male patients (51.1%) and 24 eyes (%50) of 22 (48.9%) female patients with posterior capsular opacification. Mean CMT values before treatment were 223,8 ± 34,7 μ, whereas mean CMT after 1 hour, 3 hours, 1 week and 1 month were 222,9 ± 33,3 μ, 223,8 ± 33.8 μ, 222.9 ± 34.5 μ, 224.1 ± 33.3 μ, and 223.9 ± 32.8 μ, respectively. There was no significant difference between measurements (p> 0.05). Mean SFCT values before treatment were 289.7 ± 34.6 μ, and whereas mean SFCT after 1 hour, 3 hours, 1 week and 1 month were 326.3 ± 38.7 μ, 301.9 ± 50.7 Μ, 293.9 ± 34.5 μ, 289.6 ± 34.7 μ and 288.9 ± 35.7 μ, respectively. When the measurements were evaluated in terms of SFCT change, the mean thickness was increased after the procedure and at 1 hour, and these increases were statistically significant (p=0,001). Although the choroidal thickness increased at 3 hours after the procedure, it was close to the initial values and there was no statistically significant difference between measurements (p=0.21). Similarly, SFCT values in the late period, 1 week and 1 month after the procedure, were very close to the pre-transaction values and there was no statistically significant difference (p>0.05). Changes in temporal and nasal choroidal thickness were also found consistent with changes in SFCT. CONCLUSION: There was no significant difference in CMT values detected by SD-OCT in the early and the late period after Nd: YAG laser posteior capsulotomy, whereas SFCT, nasal and temporal choroidal thickness were significantly increased in the early period. In the late period, the choroidal thickness returns to normal values. The total energy occured after Nd: YAG capsulotomy, vitreous fluctuations and inflammation may cause choroidal thickening in the early period.