Eozinofilik ve non eozinofilik ağır alerjik astımda nötrofil/ lenfosit ve eozinofil/lenfosit oranı omalizumab tedavi yanıtını öngörebilir mi?
Can neutrophil/lymphocyte and eosinophil/ lymphocyte ratio predict omalizumab treatment response in eosinophilic and non eosinophilic severe allergic asthma?
- Tez No: 491758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç Th2/Th1 max patolojik yolakla ilişkili olarak ağır alerjik astımda da düşük eozinofilik fenotip ortak küme olarak görülebilir. Bu durum omalizumab(OMB) tedavi yanıtını etkileyebilir. OMB tedavisinin sonucunu öngörmede ekshale nitrözoksit(FENO) ölçümü, serum periostin düzeyleri ve bronşiyal eozinofili düzeylerinin kullanılabileceği önceki çalışmalarca bildirilmiştir. Bu yöntemler pahalı ve invaziv olabilmektedir. Biz bu çalışmada eozinofil düzeyi ve eozinofil lenfosit oranının OMB tedavisini öngörüp göremeyeğinin araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yötem Merkezimiz alerji kliniğinde OMB tedavisi alan hastalar retrospektif olarak tarandı. Bazal hemogram parametreleri, tedavi öncesi ve sonrası acil başvuruları, yıllık steroid kullanımları, varsa yıllık yatışları, hastaların kullandıkları ilaç ve dozları ve astım kontrol testleri(AKT) kaydedildi. Hastalar; küresel etkinlik değerlendirmesi(GETE) skalası, tamamen düzelme(mükemmel) ve belirgin düzelme(iyi) şeklinde değerlendirildiyse yanıt alınan, kısıtlı değişiklik, hiç değişiklik yok ya da kötüleşen şeklinde değerlendirildiyse de yanıt alınmayan olarak kaydedildi. Bulgular Toplam 83 hastanın yaş ortalaması 50,03±10,78; 64(%77) hasta kadın 18(%23) hasta erkek idi.
Özet (Çeviri)
Aim Th2/Th1 mix pathological pathway may be seen as a common set of low eosinophilic phenotype in severe allergic asthma. This may affect omalizumab(OMB) treatment responce. The results of OMB therapy have been reported in previous studies in which exhaled nitric oxide(FENO) measurement, serum periostin levels, and bronchial eosinophilia levels could be used. These methods are expensive and invasive. In this study, we aimed to investigate whether eosinophil level and eosinophil lymphocyte ratio predict OMB therapy. Material and Methods Patients who received OMB therapy in our allergy clinic were screened retrospectively.Baseline hemogram parameters, pre- and post-treatment emergency admission, annual steroid use, annual admission of inpatient care unit, medication and doses used by patients and asthma control tests (ACT) were recorded. According the global efficacy assessment(phisician's GETE) scalepatients was recorded as responder if assessed as complete improvement(excellent) and significant improvement (good); and recorded as unresponder if assessed as limited change, no change or worsening. Results The mean age of 83 patients was 50.03 ± 10.78; 64 (77%) patients were female and 18 (23%) were male.