Periton diyalizinin bir risk faktörü olarak sol ventrikül hipertrofisi üzerine etkisi
The effect of peritoneal dialysis on the development of left ventricularhypertrophy: Is it a risk factor
  1. Tez No: 491768
  2. Yazar: HANİFE USTA
  3. Danışmanlar: UZMAN SİNAN TRABULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Sürekli ayaktan periton diyalizi (CAPD) tedavisi almakta olan hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin sürviyi belirleyen en önemli faktör olduğu gösterilmiştir. Bu hasta grubunun ekokardiyografik taramalarında %80 oranında anormal bulgular tespit edilmiştir ve bulguların çoğunluğunu sol ventrikül hipertrofisi oluşturmaktadır. Sürekli ayaktan periton diyalizi (CAPD) tedavisi almakta olan hastalarda sol ventrikül hipertrofisi gelişimi üzerine etkisi olan risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık . Çalışmamıza 1 Haziran 2003 ile 31 Aralık 2003 tarihleri arasında Nefroloji polikliniğimizde takip edilmekte olan ardışık 57 hasta (27 kadın, 30 erkek) alındı. Hastalara ekokardiyografi yapılarak sol ventrikül hipertrofisi varlığına göre iki gruba ayrıldı. Her iki hasta grubunda risk faktörleri olarak kabul edilen yaş, hipertansiyon varlığı, diabetes mellitus varlığı, kronik böbrek yetmezliği süresi ve periton diyalizi süresi sorgulandı. Her hasta için haftalık KT/V, kreatinin klirensi ve protein katabolizma hızı(PCR) hesaplandı.Kesitsel olarak hematokrit, kreatinin, albumin, sodyum, potasyum, kolesterol, trigliserid, ürik asit, kalsiyum, fosfor, parathormon ve CRP değerlerine bakıldı. Elde edilen sonuçlar Student's t, Mann Withney u, Ki-kare ve Fisher Exact testi kullanılarak karşılaştırıldı. Sol ventrikül hipertrofisi olan grupta hipertansiyon sıklığı %74 iken hipertrofi olmayan grupta bu oran %54 bulunmuştur. Bu durum istitistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Her iki grupta hematokrit ortalamaları bakımından istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Sol ventrikül hipertrofisi saptanan grupta parathormon düzeyi daha yüksek bulunmasına rağmen bu durum istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Bakılan diğer tüm değerlerde (periton diyalizi süresi, KT/V, kreatinin klirensi,PCR, kreatinin, albumin, sodyum, potasyum, kolesterol, trigliserid, ürik asit, kalsiyum, fosfor, parathormon ve CRP) gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Summary It's showed that left ventricular hipertrophy is the most important factor for the survey of the patients that using continuous ambulatory peritoneal dialysis(CAPD). This group of patients have %80 abnormal echocardiographic signs and the most of them are about left ventricular hipertrophy. We aimed at the find out the risk factors of CAPD patients thataffecting on left ventricular hipertrophy. We studied 57 CAPD patients (29 female 30 male) randomly selected from nephrology clinic between June 2003 and December 2003 Patients divided into two groups with or without left ventricular failure. Echocardiography is performed. Risk factors such as age, hypertension, diabetes mellitus, chronic renal failure time and peritoneal dialysis time are noted. Creatine clearence, weekly Kt/V and protein catabolism rate (PCR) are studied for all patients. Serum creatine, albumin, sodium, potassium, cholesterol, triglyserid, üric acide, calcium, phosphor, CRP, parathyroid levels and hematocrit were measured. The results were examined for statistical significance by student's t testor Mann- whitney u test. The fischer exact test and ki-square test were used for categorical variables. Hypertension is found %74 in the left ventricular hypertrophy group, at the same time %54 in the other group and this result is not recommended statistical significance. Parathyroid hormone level is higher in the left ventricular hypertrophy group but this result is also not significant. There is no difference for these two groups for Hct levels. There are no differences between other parameters ( chronic renal failure time, peritoneal dialysis time, Kt/V, creatinin clearece, PCR, creatinin, albumin, sodium, potassium, cholesterol, tryglyserid, üric asid, calcium, phospor and CRP)