Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin kişilik özellikleri ve bağlanma temsillerini projektif yöntem olan resim çizme yoluyla incelenmesi
The study of personality traits and attachment representations in individuals with alcohol and drug use disorders through a projective approach that is drawing
- Tez No: 879358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerin bağlanma temsilleri ve kişilik özellikleri projektif resim çizme yöntemi kullanılarak incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik model ile hazırlanmıştır. Resim analizinden elde edilen nitel veriler nicel değerlendirme yöntemi kullanılarak sayısal verilere dönüştürülmüştür. Elde edilen nicel veriler, frekans ve yüzde hesaplamaları yapılarak analiz edilmiş ve tablo şeklinde sunulmuştur. Araştırmanın çalışma grubu 128 kişiden oluşmaktadır. Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan katılımcılar, Şubat ve Mart 2024 tarihleri arasında Sivas Devlet Hastanesi AMATEM kliniğinde yatarak ve ayakta tedavi gören 18-65 yaş aralığındaki 63 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın kontrol grubunu ise alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan 18-65 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerden oluşan 65 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için Kuş Yuvası Çiz Testi, Bir Kaktüs Resmi Çiz Testi ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Betimsel analiz ve tanımlayıcı istatistikler incelendiğinde, alkol ve madde kullanım bozukluğu olan katılımcılarda güvensiz bağlanma temsiline sahip olanların sayısının, alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayan katılımcılara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan kişiler alkol ve madde kullanım bozukluğu olmayanlara göre daha çok otoriteye başkaldırma, dürtüsellik ve düşük benlik saygısı özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the attachment representations and personality traits of individuals with alcohol and substance use disorders using projective drawing method. The research was prepared with the phenomenological model, which is one of the qualitative research methods. Qualitative data obtained from picture analysis were converted into numerical data using quantitative evaluation method. The quantitative data obtained were analyzed using frequency and percentage calculations and presented in tabular form. The study group of the research consists of 128 participants. The participants with alcohol and substance use disorder consisted of 63 male participants between the ages of 18-65 who received inpatient and outpatient treatment at the Sivas State Hospital AMATEM clinic between February and March 2024. The control group of the study consisted of 65 male and female participants between the ages of 18-65 without alcohol and substance use disorder. Draw a Bird's Nest Test, Draw a Cactus Test and demographic information form were used to collect the data. Descriptive analysis and descriptive statistics revealed that the number of participants with insecure attachment representations was higher among those with alcohol and substance use disorders compared to those without. Individuals with alcohol and substance use disorders tend to exhibit more authority defiance, impulsivity, and low self-esteem compared to those without such disorders.