Terapötik plazma değişimi yapılan hastaların özellikleri ve klinik sonuçları: Referans merkez deneyimi
Characteristics and clinical results of patients with therapeutic plasma exchange: Reference center experience
- Tez No: 491821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK, UZMAN MUSTAFA VELET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Nefroloji, Nöroloji, Hematology, Nephrology, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Terapötik Plazma Değişimi Yapılan Hastaların Özellikleri ve Klinik Sonuçları: Referans Merkez Deneyimi AMAÇ: TPD hastanın kanının alınıp aferez cihazından geçirerek kanda bulunan hastalık patogenezinde yer alan monoklonal proteinler, kriyoglobulin, immünkompleksler, lipoproteinler, otoantikorlar, alloantikorlar ve toksinler vb maddelerin kandan uzaklaştırılması işlemidir. Bu nedenle TPD endikasyonu olan birçok hastalık grubu bulunmaktadır. Başta hematolojik hastalıklar ve nefrolojik hastalıklar olmak üzere TTP, HÜS, FSGS, Kriyoglobulinemi, çeşitli rejeksiyon reaksiyonları olarak liste uzamaktadaır. ASFA(American Society For Apheresis) en son 2016 da toplanıp bu endikasyonları güncellemiştir ve plazmaferez endikasyonlarını dört kategoriye ayırmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ocak 2009 – Ocak 2017 tarihleri arasında TPD işlemi uygulanmış 131 hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, TPD endikasyonu, TPD ile oluşan komplikasyonlar, hastaların immunsupresif tedavi alıp almadığı, işlem sırasında kullanılan damar yolu, TPD ile diyaliz ilişkisi, TPD ile CANCA, p ANCA, Anti GBM arasındaki ilişki ve TPD öncesi ve sonrası hastaların glukoz, üre, kreatinin, AST, ALT, LDH, Total protein, Albümin, WBC, Hemoglobin, Hematokrit ve Trombosit değerleri karşılaştırılmıştır. Analiz için SPSS 15.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Characteristics and Clinical Results of Patients with Therapeutic Plasma Exchange: Reference Center Experience Objective: TPE is the process of removal of monoclonal proteins, cryoglobulins, immunocomplexes, lipoproteins, autoantibodies, alloantibodies, toxins, etc. which are involved in the pathogenesis of the disease by taking the blood of the patient and passing through the apheresis device. For this reason, there are many groups of diseases are indication for TPE. Primarily hematologic diseases and nephrological diseases; TTP, HUS, FSGS, Cryoglobulinemia, various types of rejection reactions are in the list. The American Society For Apheresis (ASFA) recently gathered and updated these indications in 2016 and classified the indications for plasmapheresis into four categories. Material and Methods: 131 patients with TPE treated between January 2009 and January 2017 were included in the study. The demographic characteristics of the patients, the indications of TPE, the complications with TPE, whether or not the patients received immunosuppressive treatment, the vein route used during the procedure, the relationship between TPE and dialysis, the relationship between TPE and CANCA, p ANCA, creatinine, AST, ALT, LDH, total protein, albumin, WBC, hemoglobin, hematocrit and platelet counts were compared.SPSS 15.0 was used for the analysis.