Yeni tanı tip 2 diyabetes mellitus hastalarında , yeni tanı prediyabet hastalarında ve sağlıklı erişkinlerde irisin düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of irisin levels between the patients wi̇th newly diagnosed type 2 diabetes mellitus , newly diagnosed prediabetes and healty adults
  1. Tez No: 491822
  2. Yazar: AHMET YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yeni Tanı Tip 2 Diyabetes Mellitus Hastalarında, Yeni Tanı Prediyabet Hastalarında Ve Sağlıklı Erişkinlerde İrisin Düzeylerinin Karşılaştırılması Amaç: Diabetes mellitus, insülin salgısında, etkisinde veya her ikisindeki bozukluklardan kaynaklanan ve klinikte hiperglisemi ile seyreden kronik bir metabolik bozukluktur. Plazma glukoz düzeyinin normalden yüksek olduğu, fakat diyabet tanı sınırlarına ulașmadığı durumlar prediyabet olarak adlandırılmaktadır. Prediyabetik hastalarda diyabet geliștirme oranının bazı yayınlarda %70 olduğu ifade edilmektedir. . Miyokin grubu içinde, kas hücrelerinden salınan, kas ile yağ dokusu arasında mesajcı olarak işlev gören“irisin”peptidinin insülin direncinde ve enerji metabolizma düzenlemesinde etkin bir rol üstlendiği gösterilmiştir. Çalışmamızda irisin molekülünün glukoz metabolizması ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamızda 29 yeni tanı tip2 DM hastası, 41 yeni tanı prediyabetik hasta ve 28 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Tüm hastaların boy, ağırlık değerleri kaydedildi. Vücut kitle indeksleri (BMI) hesaplandı. Prediyabetik ve tip 2 diyabet hasta grubunda periferik kandan irisin, glukoz, insülin, HOMA-İR, HbA1c, üre, kreatinin,, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, trigliserit, aspartat transaminaz (AST) ve alanin transaminaz (ALT), ölçülerek kaydedildi. Sağlıklı kontrol grubunda periferik kandan irisin, glukoz, , üre, kreatinin,, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, trigliserit, aspartat transaminaz (AST) ve alanin transaminaz (ALT), ölçülerek kaydedildi. İstatiksel analiz için SPSS 15.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Comparison Of Irisin Levels Between The Patients With Newly Diagnosed Type 2 Diabetes Mellitus, Newly Diagnosed Prediabetes And Healty Adults Objective: Diabetes Mellitus is chronic metabolic disorder that resulted by the impair of insulin secretion, effectivity or both; and the clinically characterized by hyperglycemia. It is termed as prediabetes when the plasma glucose is high but doesn't meet the requirement of diabetes diagnose criteria. Some studies claim there is %70 chance of diabetes development in the patients with prediabetes. Irisin molecule is in the group of myokins, it is released from muscle cells and a messenger between muscle and fat tissue. It is shown that Irisin peptide has an important role in insulin resistance and energy metabolism. In our study we aimed to show Irisin molecule's relationship with glucose metabolism. Material And Methods: We included 29 newly diagnosed Type 2 DM patients, 41 newly diagnosed pre diabetes patients and 28 healthy adults as control group. All patients height and weight measures are noted. Body mass index is calculated. Irisin, glucose, insulin, HOMA-IR, HbA1c, urea, creatinine, total cholesterol, HDL-cholesterole, LDL-cholesterole, VLDL-cholesterole, triglyceride, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT) levels are measured from peripheral blood in patients with type 2 diabetes and prediabetes. Irisin, glucose, urea, creatinine, total cholesterol, HDL-cholesterole, LDL-cholesterole, VLDL-cholesterole, triglyceride, aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT) levels are measured from healthy control group and noted. We used SPSS 15.0 for statistical analysis.