Otizm spektrum bozuklukları tanılı çocuk ve ergenlerde ruhsal eş tanılar ve annelerin ruhsal belirti düzeyleri ile ilişkisi
Psychiatric comorbidities in children and adolescents with autism spectrum disorders and its relationship with the mothers' psychological symptoms
- Tez No: 491862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE TÜLİN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada otizm spektrum bozuklukları tanılı olguların ek ruhsal tanılarının dağılımının yapılması ve olguların annelerinin ruhsal belirti düzeylerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında OSB tanısı ile takip edilen hastaların dosyaları incelenmiş ve olguların ebeveynlerine telefon ile ulaşılmıştır. Daha sonrasında Eskişehir ilinde çalışmakta olan özel eğitim merkezlerinde eğitim gören OSB tanılı çocukların ailelerine ulaşılmış ve ebeveynlere araştırmanın içeriği ve amacı açıklanmış, çalışmayı kabul eden tüm aileler Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine ön görüşme için davet edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 117 olgunun, DSM-V ölçütleri kullanılarak Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı doğrulanmış ve ÇDŞG-ŞY ile ek ruhsal tanılar araştırılmıştır. Çalışmaya alınan tüm olguların sosyodemografik özelikleri, gelişim öyküsü ve ek tıbbi durumlarla ilgili bilgiler, ebeveynlerin kendilerinden alınan bilgilere göre 'Veri Formu' kullanılarak araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Buna göre çalışmaya dahil edilmiş olan 117 çocuk ve ergenin %62,4'ünde ek ruhsal tanı saptanmıştır. Annelerin %36,8'inde ruhsal belirti düzeyi yüksek bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ışığında otizmde ek ruhsal tanıların sıklıkla görülebildiği, otizmin süregiden bir hastalık olduğu göz önüne alındığında, otizmli bir bireyin bakımını üstlenen annenin de uzun vadede ruhsal belirtiler açısından risk altında olduğu ve bu ruhsal belirtilerin tanınmasının, hem annenin hem de otizm spektrum bozukluğu olan bireyin yüksek yararına olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to identify the psychiatric comorbidities of autism spectrum disorders (ASD) and its relationship with the mothers' psychological symptoms. For this aim, patients who have been diagnosed and treated for ASD in Eskisehir Osmangazi University, Child and Adolescent Psychiatry Clinic had been reached by phone and been invited to the study. ASD patients in special education centers were also reached by phone and parents were invited to join the study. The aim of the study had been explained in detail to children, adolescents and both parents. Of 117 subjects who agreed to join the study, the ASD diagnose was verified by using DSM-V criteria and K-SADS-PL was used to address the psychiatric comorbidities. Sociodemografic data, developmental and medical history were noted down by the researcher as interviewing the parents. Out of 117 ASD subjects who joined the study, %62,4 were diagnosed with a psychiatric comorbidity. %36,8 of mothers were addressed with relatively high psychological symptoms. According to our findings, it should be kept in mind that psychiatric comorbidities are common in ASD patients and mothers who are taking care of a ASD child can be in risk of psychological conditions in long term, therefore scanning for psychological symptoms could be beneficial for both child and the mother.