Sıçanlarda topikal melatonin uygulamasının otolog yağ greftlerinin sağ kalımı üzerine etkinliğinin araştırılması: Deneysel çalışma
The effect of the topical melatonin on survival of autologous fat grafts in rats: Experimental study
- Tez No: 491863
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATACAN EMRE KOÇMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Otolog yağ greftleri, Plastik Cerrahide doku augmentasyonu, skar revizyonu, yüz ve vücutta kontur düzeltilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yağ greftleri biyoyumlu, ucuz ve kolay elde edilebilir olmasına rağmen öngörülemeyen rezorbsiyon oranları yağ greftlerinin önemli bir dezavantajıdır. Bu çalışmanın amacı, topikal ve endojen melatoninin otolog yağ greftlerinin sağ kalımı üzerine etkinliğini incelemekti. 59 adet wistar erkek sıçan rastgele beş gruba ayrıldı (Her grupta n = 14 ve Sham grubunda n = 3): sham grubu, sadece yağ grefti uygulaması (Grup A), yağ grefti ile topikal melatonin uygulaması (Grup B), sadece pinealektomi yapılması (Grup C ) ve pinealektomiyi takiben yağ grefti ile topikal melatonin uygulaması (Grup D). Tüm gruplarda kraniotomi ve/veya pienalektomi, inguinal yağların alınarak topikal melatonin ya da taşıyıcı solüsyon ile muamelesi sonrasında hayvanların sırt bölgesinde hazırlanan ceplere yerleştirilmesi işlemleri standart olarak yapıldı. Her grupta 7 sıçan 7 gün, geriye kalan 7 sıçan ise 90.gün takip edildi. Uygulanan greftlerin tamamı, ağırlık ve hacimsel ölçümleri, ışık ve immünofloresan mikroskopi analizi ve moleküler analiz için eksize edildi. B grubunda hacimsel sağ kalım oranı daha yüksek olmasına rağmen, bu istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bununla birlikte, histolojik incelemelerde melatonin ile tedavi edilen gruplarda daha az enflamasyon, daha fazla membran bütünlüğü korunmuş asiposit varlığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Autologous fat grafts are widely used for tissue augmentation, scar revision and facial and body contouring in Plastic Surgery. Although fat grafts are biocompatible , inexpensive and easy to obtain , their main drawback is unpredictable resorption rates. The aim of the present study was to evaluate the effect of endogenous and /or topical melatonin on survival of autologous fat grafts. Fifty nine male wistar rats were randomly divided in five groups (n= 14 in each group and n=3 in Sham) as following: Sham, fat graft only (Group A), fat graft with topical melatonin (Group B) , fat graft with or without (w/o) topical melatonin following pinealectomy (Group C and D) , respectively. Standardized protocols of craniotomy w/o pinealectomy (to supress endogenous melatonin secretion), inguinal fat harvest ,treatment with topical melatonin or transfer medium and transplantation on dorsal area were performed in each rat. Seven rats of each group were followed on day 7 and the remained on day 90. The grafts were extracted for weight and volumetric measurements , light and immunoflorescence microscopy and molecular analyses. Although group B had higher survival rate, this was not statistically significant. However histologic examinations demonstrated less inflammation ,higher sustained membrane integrity of the fat cells in melatonin treated groups.