Bariatrik cerrahi sonrası 6.ayı dolan bireylerin fonksiyonel besinlere yönelik farkındalığı ve sağlıkla ilişkilendirilmeleri
The awareness of the functional foods of individuals who have expried six months after bariatric surgery and their association with health
- Tez No: 491865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Temmuz 2016- Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul İli Bağcılar İlçesinde bulunan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bariatrik cerrahi operasyon olmuş ve 6. ayı dolmuş 528 kişiden oluşan danışanların fonksiyonel besinlere yönelik farkındalığı ve sağlıkla ilişkilendirilmeleri amacıyla yapılmıştır. Fonksiyonel besinler : Temel besin gereksinimini karşılama yanında sağlık açısından yarar sağlayan biyolojik öğeleri içeren gıdalar olarak tanımlanmaktadır. Araştırmaya katılan bireylere 3 bölüm ve 12 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. İlk bölümde demografik özellikler yer alırken, ikinci bölümde fonksiyonel besinlerin bilinme , hangi kaynaklardan duyulduğu ve fonksiyonel besin bilgi düzeyleri sorgulanmıştır.3. bölümde ise katılımcıların fonksiyonel besinleri tüketme sıklıkları ve sağlıkla ilişkilendirilmesi seçenekleri yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Bağcılar Training and Research Hospital in İstanbul Bağcılar District between July 2016 and February 2017 for the purpose of awareness and health relatedness of functional nutrients of 528 individuals who were full of 6 months of bariatric surgery.Functional foods are defined as food containing biologic elements that provide health benefits in addition to meeting basic nutritional requirements. A questionnaire consisting of 3 sections and 12 questions was applied to the participants in the survey. In the first part demographical features were covered, in the second part functional foods were known and from what sources and functional food knowledge levels were questioned. Participants have the option of consuming functional foods and associating them with health. Evaluation of the data was analyzed using the SPSS 15.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program.