Özel spor merkezlerinde aktif olarak spor yapan bireylerin beslenme destek ürünlerini kullanma eğilimleri ve ürünlere yönelik farkındalık durumları
The tendency of individuals actively involving in exercise in private sports centers to use nutritional supplements and their awareness of the products
  1. Tez No: 491866
  2. Yazar: GİZEM HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı özel spor merkezlerinde aktif olarak spor yapan bireylerin beslenme destek ürünlerini kullanma yaygınlığı ile ürünlerin kullanımıyla ilgili bilgi kaynaklarını tespit etmek ve ürünlerle ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Araştırmamız 1 haziran – 1 ekim 2017 tarihlerinde Ankara'daki iki farklı özel spor merkezinin kayıtlı üyelerinden seçilmiş 500 kişiye anket uygulanarak yürütülmüştür. Anket formu araştırmacı tarafından hazırlanmış olup dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde sosyodemografik değişkenler, ikinci bölümünde spor yapma süreleri ve sıklıkları, üçüncü bölümünde beslenme destek ürünlerinin kullanımı ve ürünler hakkındaki bilgi kaynakları, dördüncü bölümünde ise beslenme destek ürünleriyle ilgili bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla sorular yer almaktadır. Araştırmanın sonunda 483 katılımcının anketi geçerli olmuştur ve verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Ki-Kare analiz yöntemleri, sıklık, ortalama, standart sapma değerleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre ürünlerin kullanım yaygınlığı % 47,6'dır. En fazla kullanılan ürün protein tozu olup ardından vitamin-mineraller gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how often individuals actively involving in exercise in private sports centers use nutritional supplements and what kinds of information resources they benefit when using these products and to evaluate their level of knowledge about the products. This research was carried out between June 1 – October 1, 2017, 500 participants from those enrolled in two different private sports centers in Ankara were asked to fill in a questionnaire. The questionnaire prepared by the researcher consisted of four sections, namely sociodemographic variables, duration and frequency of sporting, use of nutritional supplements and information sources about the products, and questions aimed to evaluate information level about nutritional supplements. The questionnaire filled in by 483 participants was considered valid. Kruskal Wallis, Mann Whitney U, and Chi-Square analysis methods were used to analyze the data. Frequency, mean and standard deviation were calculated. The results of the analysis showed that their frequencies of product use were 47,6%. The most commonly used product was protein powder, followed by vitamin-minerals.