Siyah ve yeşil çayların besleyici özellikleri ve üniversite öğrencilerinde sağlık açısından algısı
Nutrient properties of black and green tea and their perception regarding health among university students
  1. Tez No: 491870
  2. Yazar: ŞAHİNAZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Mayıs 2017- Temmuz 2017 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan Haliç ve Medipol üniversitelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin siyah ve yeşil çay tüketimi ve bilgi düzeylerinin incelenmesi ve eksikliklerin giderilmesi yönünde öneriler yapılmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada çayın üretimi ve tüketimi açıklanmıştır. Çayın insan sağlığına olan etkileri bilimsel kaynaklardan yararlanılarak değerlendirilmiştir. Bireylerin genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve siyah ve yeşil çay kullanım durumlarını belirlemek için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından 43 soruluk bir anket düzenlenmiştir. Araştırma kapsamında 305 kişiye ulaşılmıştır. Verileri analiz etmede frekans, yüzde değerleri hesaplanmıştır. Veriler ki-kare test istatistiği ile değerlendirilmiştir. Bu süreçte SPSS 24.0 istatiksel analiz programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; araştırmaya katılan öğrencilerin %71,8'i siyah çayı, %15,7'si yeşil çayı ve %12,1'i soğuk çayı tercih etmektedirler. Öğrencilerin en çok (n = 120, %39,3) damak zevki için, daha sonra sırasıyla alışkanlık (n = 103, %33,8), dinlenmek için (n = 61, %20) ve sağlıklı olduğunu düşündükleri için (n = 18, %5,9) çay içtikleri görülmektedir. Öğrencilerin %64,5'i günde 1,5-2,5 lt sıvı tüketmektedir. Öğrencilerin sıvı tüketiminde en çok (n = 186, %61) suyu, daha sonra çayı (n = 44, %14,4) tercih ettikleri görülmektedir. Çayın sağlık ile ilişkisi hakkında sorulan sorularda öğrencilerin algı düzeyleri olumlu yönde yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin %71,1'inin çayın kansızlığa yol açacağı görüşünde olduğu bulgulanmıştır. Sonuç olarak; öğrencilerin çay tüketimleri çoğunlukla aileden ve çevreden gelen alışkanlık olması ile birlikte medyanın yönlendirmesi ile ilişkilidir. Sağlık açısından algılarını yükseltmek için topluma yönelik eğitimlerin arttırılmasının ve TV/internet gibi ortamlarda bilgi kirliliğini önlemek amacıyla denetiminin sık yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nutrient Properties Of Black And Green Tea And Their Perception Regarding Health Among University Students This study was planned to examine the black and green tea consumption of university students studying in İstanbul province between May 2017 and July 2017 and their knowledge levels and to make suggestions in order to eliminate the deficiencies. Production and consumption of tea are explained in the Haliç and Medipol university study. The effects of tea on human health have been evaluated using scientific sources. A questionnaire of 43 questions was prepared by the researcher, using previously conducted scientific studies to determine general information, nutritional habits, and the use of black tea and green tea. Within the scope of the research, 305 people were reached and ki-kare test, frequency and percentage values were calculated during the process of analyzing the data. SPSS 24.0 statistical analysis program was used in this process. When the findings are evaluated; it seems that 71.8% of the students who participated in the survey prefer black tea, 15.7% prefer green tea and 12.1% prefer ice tea. It is seen that the students drink tea for the palatal delight (n = 120, %39.3) the most, then respectively, because of the habit (n = 103, %33.8), to rest (n = 61, %20) and since they think it is healthy (n = 18, %5.9). 64.5% of the students consume 1.5-2.5 lt liquid per a day. It has been observed that students prefer water the most (n = 186, 61%) and it is followed by tea (n = 44, 14.4%) in liquid consumption. When asked about the relationship between tea and health, the perception levels of students were found high in positive direction. It is found that a large majority of people (%71) think that tea will lead to anemia. As a result, the tea consumption of students is mostly related to the orientation of the media with the habit coming from the family and surroundings. It is considered that it would be more beneficial to increase the number of public training to raise perceptions from the point of view of health and to make frequent control of media such as TV / internet.