Adolesanlarda yazılı ve görsel medyanın beslenme ve fiziksel aktivite durumuna etkisi
Theeffect of written and visual media on nutrition and physical activity in adolescence
  1. Tez No: 491869
  2. Yazar: GÜLEYFE BEYZA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, adolesanların yazılı ve görsel medyanın beslenme ve fiziksel aktivite durumuna etkisinin saptanması amacı ile tanımlayıcı araştırma olarak planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Mayıs 2017-Haziran 2017 tarihleri arasında Sakarya ilinde bulunan Sakarya Serdivan Mithatpaşa Anadolu Lisesi ve Özel Sakarya Uğur Değişim Anadolu Lisesi 9. Ve 10. sınıflarında öğrenim gören 14-17 yaş aralığında 182 öğrenci oluşturmaktadır. Beslenme alışkanlıkları, medyanın beslenme ve fiziksel aktivite durumuna etkisi için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından 25 soruluk bir anket düzenlenmiştir. Bu kapsamda kişisel bilgileri, beslenme alışkanlıkları, sosyal medyanın etkileri ve fiziksel aktivite durumları sorgulanmıştır. Anketler araştırmacı tarafından açıklama yapılarak uygulanmıştır. İstatiksel hesaplamalarda SPSS 20 programı kullanılmış olup bulguların değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel metodlarınyüzde, frekans dağılımı, ki-kare test ve mann whitney u test istatistiği analizleri kullanılmıştır. P değerinin 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde öğrencilerin %54,5'inin öğün atladıkları, en çok atlanılan öğünün ise %63,3 ile kahvaltı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TheEffect of Written and Visual Media on Nutrition and Physical Activity i n Adolescence Thisresearchwasplanned and conducted as descriptiveresearchaimed at determiningtheeffect of written and visualmedia on nutrition and physicalactivitystatus of adolescents. Thesample of theresearchconsists of 182 studentsaged 14-17whowereeducated in Sakarya Serdivan Mithatpaşa Anatolian High School and Private Sakarya Uğur Değişim Anatolian High School in Sakarya between May 2017 and June 2017. A questionnaire of 25questionswaspreparedbytheresearcher, takingadvantage of previousscientificstudies on nutritionhabits and theinfluence of themedia on nutrition and physicalactivity. Inthiscontext, personalinformation, eatinghabits, socialmediaeffects and physicalactivitystatuswerequestioned. Thequestionnaireswereappliedbyexplainingbytheresearcher. SPSS version20.0 program wasused in thestatisticalcalculations. Percentage, frequencydistribution,chi-square test statistic and mann whitney u test of thedescriptivestatisticalmethodswereused in theevaluation of thefindings. Incaseswherethe P valuewaslessthan 0.05, thedifferencebetweenthegroupswasconsideredsignificant. Whenthefindingswereevaluated, it wasdeterminedthat54.5% of thestudentsskippedmeals and themostskippedmealswerebreakfastwith 63.3%.