Spinal anesteziye bağlı gelişen hipotansiyonun önlenmesinde kristaloid ve kolloid ön yüklemesinin karşılaştırılması
Comparison of crystalloid and colloid preloading in prevention of hypotension due to spinal anesthesia
  1. Tez No: 491876
  2. Yazar: İBRAHİM AKKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. SİNAN UZMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç: Hipotansiyon, spinal anestezi sonrası en önemli ve en sık görülen yan etkilerdendir. Çalışmamızda spinal anestezi öncesi verilen kolloid ve kristaloid sıvılarının spinal anestezi sonrası hipotansiyonu önlemeye yönelik etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızı ASA I ve II grubuna dahil, spinal anestezi kontendikasyonu olmayan, 60 yaş üstü 40 olguda uyguladık. Olgular 20'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Bütün gruplardaki olgulara premedikasyon uygulanmadı. Olgular yapılacak işlemler konusunda bilgilendirildi. Tüm olguların operasyon başlamadan önceki sistolik kan basıncı (SAB), diastolik kan basıncı (DAB), ortalama kan basıncı (OAB) ve kalp atım hızı (KAH) belirlendi, sıvı verilmeden önceki (bazal 1 ve bazal 2) değerler olarak kaydedildi. Grup I'e spinal anesteziden 15 dk. önce 10 ml.kg.-1 dan % 6 HES solüsyonu, Grup II'ye işlemden 30 dk. önce 10 ml.kg.-1 dan % 0.9 luk NaCl solüsyonu verildi. Spinal anesteziden sonra operasyon boyunca bütün gruplara 5 ml.kg.-1 saat'ten % 0.9'luk NaCl verildi. Spinal anesteziden sonraki ilk 1. 3. 5. ve 10. dk. da , daha sonra da 10 dk. da bir SAB, DAB, OAB, KAH belirlenerek, operasyon boyunca kaydedildi. Sıvı verilmeden önceki değerler baz alınarak, sistolik kan basıncının 90 mmHg nın altında ölçülen değerler hipotansiyon olarak kabul edildi. Hipotansiyon belirlendiğinde önce 5 mg. efedrin İV verilmesi, ancak efektif etki gözlenmediğinde aynı dozun tekrarlanması planlandı. Operasyon süresi olarak; operasyonun başlangıcından son cilt dikişinin atılmasına kadar geçen süre alındı. Yine spinal anesteziden sonra operasyon süresi boyunca 5 dk. aralıklarla ajitasyon, bulantı - kusma, bradikardi, baş dönmesi, baş ağrısı, titreme gibi komplikasyonların olup olmadığı kaydedildi. Bulgular: İki grupta hastaların bazal, SıvıYS, 1.-5.-10.-20.-30.dk dönemelerinde SAB değeri anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. Grup 1 de SAB değeri 3.dk da grup 2 den anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. (Tablo 2) İki grupta hastaların Sıvı YS, 1.-3.-5.-10.-20.-30.dk dönemelerinde DAB değeri anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. Grup 2 de DAB değeri bazal dönemde grup 1 den anlamlı (p < 0,05) olarak daha yüksekti. (Tablo 4) Bazal döneme göre SAB değerinde düşüş miktarı 1.-3.-5.-10.-20.-30. dakika da grup 2 de grup 1 den anlamlı (p< 0,05) olarak daha farklıydı. Bazal döneme göre SAB değerinde düşüş miktarı sıvı YS de iki grup arasında anlamlı (p > 0,05) farklılık yoktu. (Tablo 5) İki grupta hastaların bazal, Sıvı YS, 1.-3.-5.-10.-20.-30.dk dönemelerinde OAB değeri anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. (Tablo 6) Bazal döneme göre OAB değerinde düşüş miktarı 1.-3.-5.-10.-20.-30. dakika da grup 2 de grup 1 den anlamlı (p< 0,05) olarak daha farklıydı. Bazal döneme göre OAB değerinde düşüş miktarı sıvı YS de iki grup arasında anlamlı (p > 0,05) farklılık yoktu. (Tablo 7) İki grupta hastaların 1.-3.-5. dk da KAH değeri anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. Grup 1 de bazal döneme göre sıvı YS de 5.-10.-30. dakikada KAH değerinde anlamlı değişim (p> 0,05) görülmemiştir. (Tablo 9) Grup 2 de bazal döneme göre sıvı YS de 1.-3.-10.- 30. dakikada KAH değerinde anlamlı değişim (p> 0,05) görülmemiştir. (Tablo 9) Grup 1 ve grup 2 de bazal, sıvı YS, 1.-3.-5.-10.-20.-30.dk da SAB < 90, 90 ≤ dağılımı anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. (Tablo 10) Grup 1 ve grup 2 de bazal, sıvı YS, 1.-3.-5.-10.-20.-30.dk da KAH < 60, 60 ≤ dağılımı anlamlı (p > 0,05) farklılık göstermemiştir. (Tablo 11) Spinal anesteziye bağlı diğer yan etkilerin oluşma sıklığı açısından bakacak olursak; gruplar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Sonuç: Sonuç olarak kolloid ve kristalloidlerle ön yükleme yapılan hastaların hipotansiyon sıklıkları arasında bir fark olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Hypotension is the most important and most frequent side effect after spinal anesthesia. We aimed to compare the effects of colloid and crystalloid fluids given before spinal anesthesia on the prevention of hypotension after spinal anesthesia. Materials and methods: We performed our study in 40 patients over 60 years old who did not have spinal anesthesia contraindication, including ASA I and II group. The cases were divided into 2 groups of 20 persons. Premedication was not performed in all groups. The cases were informed about the operations to be done. All of the cases were recorded before systolic blood pressure (SAB), diastolic blood pressure (DAB), mean blood pressure (MAP) and heart rate (HR) were determined before the operation was started (basal 1 and basal 2). Group I received spinal anesthesia 15 min. 10 ml.kg.-1 to 6% HES solution, 30 min. 10 ml of 0.9% NaCl solution was first applied. After spinal anesthesia, 0.9% NaCl from 5 ml.kg.-1 hour was given to all groups throughout the operation. After spinal anesthesia, first 1. 3. 5. and 10. min. and then 10 min. a SAB, DAB, OAB, and CAD were recorded during the operation. Based on pre-fluid values, values ​​measured below 90 mmHg systolic blood pressure were accepted as hypotension. When hypotension is detected, 5 mg. ephedrine IV administration, but the same dose was planned to be repeated when no effect was observed. As the duration of operation; the time from the start of the operation until the last skin suture was discarded. After spinal anesthesia, 5 min. It was recorded that there were complications such as agitation, nausea - vomiting, bradycardia, dizziness, headache, tremor. Findings: There was no significant difference in SAB values ​​between two groups (baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, baseline, SAB value in group 1 was significantly higher than group 2 den (p 0.05). In group 2, DAB value was higher in baseline (p 0.05) between the two groups in the amount of decrease in SAB compared with baseline in the fluid YS. (Table 5) The OAB values ​​of the baseline, Liquid HD, and 1.-3.-5.-10.-20.-30.dec periods of the patients in the two groups did not differ significantly (p> 0.05). (Table 6) The amount of decrease in OAB compared to basal turn is 1.-3.-5.-10.-20.-30. minute in group 2 and 1 in group 1 were significantly different (p 0.05) between the two groups in the amount of decrease in OAB value according to the baseline rotation. (Table 7) In the two groups, the patients were treated with 1, 3, 5, There was no significant difference in the cardiac index (p> 0,05). Group 1 had a baseline turnover of 5.9 to 10.9. There was no significant change in HR (p> 0,05) per minute. (Table 9) In group 2, there was no significant change in HR (p> 0,05) in fluid YS at baseline from 1 to 3.-10.- 30. minutes. (Table 9) SAB 0.05) in group 1 and group 2 in basal, fluid YS, 1.-3.-5.-10.-20.-30.dk. (Table 10) In group 1 and group 2, there was no significant difference in baseline, fluid YS, and distribution of CAD 0,05) at 1.-3.-5.-10.-20.-30. (Table 11) Other side effects due to spinal anesthesia should be looked at from the point of view of occurrence frequency; There was no significant difference between the groups. Conclusion: We conclude that there is no difference in the frequency of hypotension among patients who are preloaded with colloid and crystalloids.