Gebelerde spinal anestezi sırasında oluşan sempatik blokajın düşük doz yavaş uygulanan intravenöz atropin ile preemptif sağaltımı
Preemptive treatment of sympathetic blockade during spinal anesthesia in pregnant women with slow administration of low dose atropine
  1. Tez No: 876124
  2. Yazar: AHMET TUBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKCAN AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
TUBAY Gebelerde Spinal Anestezi Sırasında Oluşan Sempatik Blokajın Düşük Doz Yavaş Uygulanan İntravenöz Atropin İle Preemptif Sağaltımı Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D. Uzmanlık Tezi. Bolu, 2024 Amaç: Spinal anestezi; kolay uygulanması, etkisinin hızlı başlaması, iyi bir duyusal blok sağlaması ve genel anesteziye olan avantajlarından dolayı elektif sezaryen vakalarında sıklıkla kullanılan bir nöroaksiyel anestezi yöntemidir. Spinal anestezi uygulanan hastalarda sempatik blokaja bağlı hipotansiyon sıklıkla görülen bir durum olup, ciddi hipotansif durumlar istenmeyen komplikasyonlardır. Hipotansiyonun önlenmesinde ve tedavisinde, yeterli sıvı desteği (kristalloid veya kolloidler), düşük doz spinal anestezi ve uygun vazopressör (efedrin, fenilefrin gibi) bradikardi geliştiğinde ise parasempatolitik ajan olan atropin kullanımını öneren kombine bir yaklaşımı desteklemektedir. Kan basıncında bir düşüş meydana geldikten sonra vazopressörleri uygulamak yerine, en son algoritmalar profilaktik olarak vazopresör kullanılmasını önermektedir. Sezaryen vakalarında spinal anesteziye bağlı sempatik blokajın dengelenmesi için atropin sabit doz ve sabit süre planlaması ile denenmiş ancak etkisiz bulunmuştur. Biz çalışmamızda hasta kilosuna oranlı atropin dozunun, kalp hızında %15 lik düşüş tesbit edilir edilmez preemptif olarak uygulanmasının olası faydalı etkinliğini araştırdık. Gereç-Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra, spinal anestezi ile elektif şartlarda sezaryen ameliyatı olacak 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Girişim öncesi premedikasyon olarak tüm hastalara dekort 8 mg iv antiemetik amaçla yapıldı. Hastalar monitörize edilerek sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH), oksijen satürasyonu (SpO2) ve solunum sayıları noninvaziv yöntemle kaydedildi. Olguların hepsine 18 G (Gauge) intravenöz kanül ile 2 tane damar yolu açıldı. Tüm olgulara preoperatif olarak 300 cc %0,9'luk NaCl 15 dakikada gidecek şekilde intravenöz olarak önyükleme yapıldı. Tüm olgular ameliyat masasına alınıp oturur pozisyonda spinal anesteziye uygun anatomik pozisyon verildikten sonra, L3-L4 veya L4-L5 aralıklarından 14 mg %0,5 izobarik bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Spinal anestezi sonrası hastalara hemen supin pozisyon verildi. Spinal anestezi sonrası operasyon boyunca her iki gruptaki olgulara idame sıvısı olarak 5 ml/kg/saat % 0,9'luk NaCl solüsyonu verildi. Her iki grupta hasta masaya alındıktan sonra bebek çıkana kadar 1 dk aralıklarla, bebek çıktıktan sonra da ortalama 3 dk arayla SAB, DAB, OAB, KAH ve SpO2 ölçümleri kaydedildi. Efedrin grubunda hastalarda gelişen sempatik blokaj için (SAB
Özet (Çeviri)
TUBAY Preemptive Treatment of Sympathetic Blockade During Spinal Anesthesia in Pregnant Women with Slow Administration of LowDose Atropine Bolu Abant İzzet Baysal University Department of Anesthesiology and Reanimation. Master Thesis. Bolu, 2024 Objective: Spinal anesthesia is a neuraxial anesthesia method frequently used in elective cesarean section operations due to its easy application, rapid onset of action, good sensory block and its advantages over general anesthesia. Hypotension due to sympathetic blockade is a common condition in patients undergoing spinal anesthesia, and severe hypotensive conditions are undesirable complications. A combined approach is recommended for the prevention and treatment of hypotension, including adequate fluid support (crystalloids or colloids), low-dose spinal anesthesia, appropriate vasopressors (such as ephedrine, phenylephrine), and the use of atropine, a parasympatholytic agent, when bradycardia develops. Rather than administering vasopressors after a drop in blood pressure has occurred, the latest algorithms recommend using vasopressors prophylactically. Atropine was tried with fixed dose and fixed time planning to balance the sympathetic blockade due to spinal anesthesia in cesarean section cases, but it was found ineffective. In our study, we investigated the possible beneficial effect of preemptive administration of an atropine dose proportional to the patient's weight as soon as a 15% decrease in heart rate was detected. Methods: After the ethics committee approval and the written patient consent were obtained, 84 patients who underwent elective cesarean section under spinal anesthesia were included in the study. As premedication before the intervention, all patients were given Decort 8 mg IV for antiemetic purposes. Patients were monitored noninvasively and systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (OCP), heart rate (HR), oxygen saturation (SpO2) and respiratory rates were recorded. Two vascular accesses were established in all cases with 18 G (Gauge) intravenous cannulas. All cases were preoperatively preloaded with 300 cc of 0.9% NaCl intravenously over 15 minutes. After all patients were placed on the operating table and given an anatomical position suitable for spinal anesthesia in a sitting position, spinal anesthesia was applied with 14 mg of 0.5% isobaric bupivacaine from the L3-L4 or L4-L5 intervals. After spinal anesthesia, the patients were immediately placed in the supine position. After spinal anesthesia, 5 ml/kg/hour 0.9% NaCl solution was given to the patients in both groups as maintenance fluid throughout the operation. In both groups, after the patient was placed on the table, SAP, DAP, MAP, HR and SpO2 measurements were recorded at 1-minute intervals until the baby came out, and at average 3-minute intervals after the baby came out. In the ephedrine group, 5 mg/mL ephedrine was used in a bolus dose for sympathetic blockade (SAP