Sentrik bite blokların vertikal düzlemde dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The vertical plane effects of centric bite blocks on dentofacial structures
- Tez No: 491892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu prospektif çalışmanın amacı sentrik ilişkide ve istirahat aralığında hazırlanan bite blokların büyümesi devam eden bireylerdeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya katılan bireyler Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne tedavi için başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Çalışma için; 8-11 yaş arasında, büyüme atılımının öncesinde, vertikal büyüme paterniyle beraber ön açık kapanış eğilimi bulunan 16 hastadan oluşan bir grup oluşturulmuştur. Apareyler sentrik ilişkide hazırlanmış ve pozitif overbite sağlanana kadar ağızda tutulmuştur (Tedavi süresi: 9,7±1,2 ay). Kontrol grubu olaraksa yine aynı fakültede yapılan, yaş açısından eşdeğer olan, benzer çalışma grubu kriterlerine sahip bir tez çalışmasının kontrol grubunun (15 hasta) verileri kullanılmıştır. Sentrik bite blokla yapılan tedavinin öncesinde ve sonrasında alınan lateral sefalometrik filmlerle analizler yapılmıştır. Veriler Kolmogrov-Smirnov, Shapiro Wilks, bağımlı gruplarda t testi, bağımsız gruplarda t testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Yüzün vertikal yönde gelişimini gösteren açısal değerler tedavi grubunda azalmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study is to examine the effects of bite blocks prepared in centric relation during the prepubertal growth period. Subjects were selected from among the patients who were consulted to Hacettepe University Faculty of Dentistry. For the aims of this study, a group of 16 patients, between 8 and 11 years of age, having vertical growth pattern and open bite tendency were recruited. Bite blocks were fabricated according to the centric relation position and hold in place until a positive overbite was achieved (Treatment time: 9,7±1,2 month). 15 subjects who were under evaluation for orthodontic treatment, and matched for age were selected as the control group from a previously performed study. Analyzes were performed on pre and post-treatment lateral head films in order to define skeletal and dental changes. Data of the treatment and control groups were assessed using Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilks, dependent and independent groups t test. The angular values showing the vertical development of the face decreased in the treatment group (p 0,05).