Sabit protetik restorasyonlarda uygulanan farklı oklüzal planların kuvvet iletimi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 30112
  2. Yazar: FARUK BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VII- ÖZET Bilateral posterior sabit protetik restorasyonlarda; vertikal si klus formunda oluşacak olan çiğneme kuvvetlerinin destek dişler üzerine iletimi «uygulanacak oklüzal plana göre oluşturulan sentrik stop noktaları ile sağlanır. Oklüzal morfolojinin şekillendirilmesi sır asında, sentrik ilişki pozisyonunda aynı anda oluşan düzgün bilateral kontaktların gerçekleştirilmesi şarttır. Optimum oklüzyonun sağlanabilmesi için çiğneme kuvvetlerinin destek dişlerin uzun eksenleri boyunca iletilmesi gerekir. Araştırmada; standart modeller üzerine yapılan bilateral posterior sabit protetik restorasyonlara, tüberkül-fossa ve tüberkül-mar jinal sırt oklüzal planları uygulanarak, üç boyutlu fotoelestisite yöntemi ile kuvvet analizleri yapıldı. 6. A. T. A. Dishekimliği Bilimleri Merkezi Protetik Ois Tedavisi A.B.D. Labor atuvarı ve O.O.T.U. Makina Bölümü Fotoelastisite Labor atuv arında yürütülen invitro deneyler sonucunda; tüberkül-fossa oklüzal planının uygulandığı sabit protetik restorasyonlarda, oklüzal kuvvetlerin destek dişlerin uzun aksına paralel olarak yönlendiği ve kuvvetlerin dengeli bir şekilde dağıldığı, tüberkül-mar jinal sırt oklüzal planında ise, kuvvetlerin destekleyici dokulara zarar verebilecek şekilde yoğunlaştığı gözlendi. 68
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY“Investigation of Different Occlusal Patterns Used in the Fixed Prosthetic Restorations from the Force Transmission Aspect”. In bilateral posterior fixed prosthetic restorations; the transfer of mastication forces, over abutment teeth in a vertical eye 1 us form, is reached by the centric stop points constructed according to the type of the occlusal plan. Du ring building up of the occlusal morphology, in the centric relation position, right bilateral contacts, touching at the same time must be constructed. To build up an optimum occlusion, the mastication forces must be directed through the long axis of the abutment teeth. In this research; force analyses was done using three dimentional photoelasticity technique, over standart models, on which bilateral posterior fixed prosthetic restorations were constructed, with the application of cusp- fossa and cusp- marginal ridge occlusal plans. As a conclusion of the ınvıtro experiments, which were performed at G.A.T.A. Center of Dentistry Sciences, Prosthetic Tooth Therapy Major Science Branch Laboratories and O.D.T.U. Machine Section Photoelasticity Laboratories; in the group in which cusp-fossa occlusal plan was applied 69