Hidroksiapatit oluşturan dentin hassasiyeti giderici ürünün klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical efficacy of hydroxyapatite forming dentin desensitizer
  1. Tez No: 491895
  2. Yazar: LEYLA KERIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARLİN SERPUHİ KİREMİTCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu randomize, kontrollü, klinik çalışmanın amacı, kalsiyum fosfat içeren hidroksi apatit oluşturan dentin hassasiyeti giderici ürünün (Teethmate Desensitizer; Kuraray) klinik etkinliğinin iki aşamalı self-etch adeziv (Clearfil SE Bond 2; Kuraray) ve plaseboyla (distile su) karşılaştırılarak uzun dönemde (6 ay) değerlendirilmesiydi. En az üç dişinde Vizüel Analog Skala'ya (VAS) göre 6 ve üzerinde hassasiyeti olan 21-64 yaş arası 50 hasta toplam 200 hasta içinden seçildi. Her hastada 3 dişe rastgele Teethmate Desensitizer, Clearfil SE Bond 2 ve plasebo (distile su) uygulandı. Uygulamadan 10 dakika (baseline), 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonra yapılan kontrollerde hava su spreyi ile hava sıkılarak hassasiyet skoru VAS'a göre belirlendi. Rastgele seçilen 10 hastadan, Teethmate Desensitizer, Clearfil SE Bond 2 ve plasebo uygulanmadan önce, 10 dakika sonra ve kontrol randevularında polivinil siloksan kullanılarak alınan ölçülerden epoksi rezin modeller elde edildi. Elde edilen modellerin SEM incelemeleri yapıldı. Aynı dişlere ait VAS skorları ve SEM görüntüleri tam anlamıyla birbirini destekler nitelikte değildi. Uygulanan materyallerin başarısı hastanın tatmini temel alınarak belirlendi ve verilerin istatistiksel analizinde Cochran Q ve Dunn ikili karşılaştırma testi kullanıldı (p=0.05). Çalışmada kullanılan materyallerin hassasiyeti gidermedeki etkinlikleri VAS skorlarına göre belirlendi. Veriler Paired t testi ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA analizi Bonferroni düzeltmesi ile birlikte kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi (p=0.05). Plasebo uygulamasının başarılı olduğu diş sayısı az olduğu için her üç materyalin birbiriyle karşılaştırılması sadece işlemden 10 dakika sonrası için yapılabildi. Sonraki zamanlarda sadece Teethmate Desensitizer ve Clearfil SE Bond 2 birbiriyle karşılaştırıldı. Her üç materyalin de uygulamadan sonra, uygulama öncesine göre hassasiyeti önemli derecede azalttığı saptandı (p 0.05), plasebo anlamlı olarak daha başarısız bulundu (p 0.05) ve her iki materyal de plaseboya göre daha etkindi (p < 0.05). Bu çalışmada dentin aşırı duyarlılığının tedavisinde kalsiyum fosfat esaslı Teethmate Desensitizer ve iki aşamalı self-etch adeziv Clearfil SE Bond 2 uygulanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized, controlled, clinical trial is to compare the clinical efficacy of a desensitizer that contains calcium phosphate and forms hydroxyapatite with a two-step self-etch adhesive (Clearfil SE Bond 2, Kuraray) and a placebo (distilled water) through a long-term period (6 months). Fifty patients between the ages 21 and 64 with a sensitivity score of 6 or higher, according to the Visual Analog Scale (VAS), in at least three teeth were selected from a total of 200 patients. Teethmate Desensitizer, Clearfil SE Bond 2 and placebo (distilled water) were applied randomly to three teeth of each patient. Recalls were done at baseline, 1 week, 1 month, 3 months and 6 months after treatment by applying air blast and the sensitivity scores were determined according to VAS. Replicas were taken from 10 randomly selected patients by using of polyvinyl siloxane, before and 10 minutes after applying Teethmate Desensitizer, Clearfil SE Bond 2 and placebo at control visits. Epoxy resin models were obtained from these replicas. SEM analysis of the obtained models was performed. The VAS scores and SEM images of the same teeth did not correlate. The success of the applied materials was determined according to the patients' satisfaction. Cochran Q and Dunn pairwise comparison tests were used for statistical analysis of the data (p = 0.05). The efficiency of the materials used in the present study was determined according to the VAS scores. Data were statistically analyzed using Paired t test and repeated measures of ANOVA with Bonferroni correction (p = 0.05). Since the Placebo treatment was only successful in a small number of teeth,the comparison of the three materials could only be done 10 minutes after the treatment. At the next times only Teethmate Desensitizer and Clearfil SE Bond 2 were compared.